13.10.2018 Śladami hrabiego Karola Brzostowskiego

Zapraszamy na wycieczkę do miejsc związanych z wielkim reformatorem społecznym, właścicielem ziemskim, twórcą Rzeczpospolitej Sztabińskiej.

9:00 wyjazd z Białegostoku (z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszk

SZTABIN - w kościele pw. św. Jakuba Apostoła zobaczymy witraż przedstawiający wizerunek K. Brzostowskiego, a na rynku popiersia K. Brzostowskiego i J. Chreptowicza. Odwiedzimy również Regionalną Izbę Ziemi Sztabińskiej z eksponatami związanymi m.in. z hrabią. W parku natomiast spojrzymy na replikę zegara słonecznego, który niegdyś stał przed dworkiem w Cisowie.

KRASNYBÓR - najstarszy obiekt sakralny na terenie Suwalszczyzny, kościół p.w. Najświętszej Marii Panny, został pierwotnie wybudowany  jako cerkiew  o charakterze mauzoleum rodowego Chreptowiczów w XVII w. Godnym uwagi jest także kościół pw. św. Rocha i żeliwny nagrobek cmentarny Wiktorii Wierzbickiej- Rymaszewskiej wyprodukowany w Hucie Sztabińskiej.

Spacer (ok. 2 km) z pracownikiem nadleśnictwa  po rezerwacie przyrody „Kozi Rynek”, gdzie znajdują się mogiły powstańców z 1863 r. Jest to rezerwat leśny chroniący resztki naturalnych drzewostanów grądowych i łęgowych puszczy, a także istniejące tu stanowiska łosia i bociana czarnego.

KRYŁATKA - kwatera  agroturystyczna „Leśny Dworek" w budynku dawnej szkoły wybudowanej ze środków Fundacji Sztabińskiej gromadzi ciekawe pamiątki po K. Brzostowskim.

CISÓW - znajduje się tu dawny dwór hrabiego Brzostowskiego, obecnie własność prywatna.

Obiad. Powrót do Białegostoku ok. godz. 18:00.

CENA:  95 zł/os.
(85 zł/os. członkowie PTTK, 60 zł/os. przewodnicy PTTK)

ZAKRES ŚWIADCZEŃ:
przejazd autokarem, usługa przewodnika, ubezpieczenie NNW, obiad, wstępy do zwiedzanych obiektów.

ZGŁOSZENIA:
z podaniem imienia, nazwiska, daty urodzenia i numeru kontaktowego przyjmujemy do 5.10.2018. Wpłat można dokonywać przelewem na nasze konto z dopiskiem „Brzostowski” lub gotówką/kartą w biurze RO PTTK w Białymstoku.

UWAGI:
Telefon do pilota wycieczki (wyłącznie na czas jej trwania) to + 48 570 701 900