Kujawsko-Pomorskie

30 kwietnia - 3 maja 2022

Uwaga! Lista rezerwowa!

Kujawsko-Pomorskie

Zapraszamy na wycieczkę do województwa kujawsko-pomorskiego - krainy miast niezależnych, gdzie w zróżnicowanej kulturowo przestrzeni ludzie szanują swą historyczną tożsamość. Trasa: Brodnica - Radzyń Chełmiński - Grudziądz - Toruń - Bydgoszcz - Biskupin - Wenecja - Kruszwica - Golub Dobrzyń - Ciechanów

1150 zł/ os. 1050 zł/ os. członkowie PTTK Wpłat można dokonywać przelewem na nasze konto z dopiskiem „Kujawskie” lub gotówką/kartą w biurze RO PTTK w Białymstoku. Wpłaty całości należy dokonać do 10.04.2021.

Telefon do pilota wycieczki: 570 701 900

przejazd autokarem klasy LUX, 3 noclegi w pokojach 2-os. z łazienkami w Toruniu w hotelu*, 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad, opieka pilota, ubezpieczenie NNW, usługi miejscowych przewodników, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, rejs statkiem

imię, nazwisko, data urodzenia, numer kontaktowy przyjmujemy osobiście w biurze RO PTTK, drogą elektroniczną lub telefoniczną wraz z zaliczką w wysokości 300 zł. Pozostałą kwotę należy uiścić do 10.04.2022 r.

I DZIEŃ - 30.04.2022
Wyjazd z Białegostoku godz. 6.00 (parking przy pomniku ks. Popiełuszki), przejazd do BRODNICY, zwiedzanie: ruiny zamku krzyżackiego z XIV w. z zachowaną wieżą (56m wys.); ceglany, pierwotnie dwu- obecnie cterokondygnacyjny spichlerz zbudowany w stylu renesansowym w 1604 r., przebudowany na przełomie XIX i XX w., Brama Chełmińska,która jest najokazalszą i najlepiej zachowaną bramą z czasów krzyżackich.

Następnie udamy się do RADZYNIA CHEŁMIŃSKIEGO gdzie obejrzymy trwałe ruiny zamku komturskiego.

Przejazd do GRUDZIĄDZA, spacer z przewodnikiem,zwiedzanie: spichlerze, brama wodna, góra zamkowa z wieżą klimek, rynek, bazylika św.Mikołaja. Obiadokolacja.

Przejazd do Torunia, nocleg.

II DZIEŃ – 01.05.2022
Śniadanie, spacer z przewodnikiem po TORUNIU , zobaczymy m.in.: Zespół obronny Bramy Starotoruńskiej -Krzywą Wieżę – Spichrze ul. Piekary – Bramę Ducha Św. – Bramę Żeglarską – Drogę Królewską – Katedrę Świętojańską – Dom Kopernika – Łuk Cezara – Rynek Staromiejski (Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Kościół Ducha św., Kamienicę Pod Gwiazdą, gospodę flisaczą, pomnik Kopernika, Flisak) – Kościół Mariacki.

Wizyta w„Żywym Muzeum Piernika” – gdzie poznamy tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język poprzez uczestnictwo w warsztatach.

Następnie przejazd do BYDGOSZCZY i zwiedzanie, m.in.: makieta gotyckiego dawnego zamku, spichrze, fara, Stary Rynek, pozostałości murów miejskich, Wyspa Młyńska, zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Powrót do Torunia, obiadokolacja i nocleg.

III DZIEŃ - 02.05.2022
Śniadanie, przejazd do BISKUPINA – najlepiej zachowanej osady z czasów kultury łużyckiej,najprawdopodobniej z 783 r. p.n.e. gdzie obejrzymy zagrodę, osadę wczesnośredniowieczną i ekspozycję muzealną.

Następnie odwiedzimy KRUSZWICĘ – wejście na „Mysią Wieżę”, gdzie wg legendy myszy zjadły Popiela i jego małżonkę. Zobaczymy również kolegiatę romańską z XII w.

Rejs statkiem po jeziorze Gopło, którego otchłań zamieszkuje prawdopodobnie królowa Goplana. Powrót na obiadokolację i nocleg do Torunia.

IV DZIEŃ - 03.05.2022
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu.

Przejazd do GOLUBIA DOBRZYNIA – zwiedzanie gotycko-renesansowego zamku.

Następnie udamy się do CIECHANOWA gdzie zwiedzimy Zamek Książąt Mazowieckich. Ta ponad 600-letnia potężna budowla gotycka z dwiema basztami została wzniesiona za czasów księcia Siemowita III i pozostawała niezdobytą twierdzą, dopóki stacjonowali w niej rycerze. Obiad.

Zwiedzanie (z degustacją) Browaru Ciechan, związanego z istnieniem i funkcjonowaniem zamku księcia Janusza. Dokument poświadczający długą historię Browaru to datowany na 1526 rok dowód zapłaty podatku.

Powrót do Białegostoku w godzinach wieczornych.

z podaniem imienia i nazwiska, daty urodzenia i numeru telefonu kontaktowego oraz wpłatą zaliczki w wysokości 300 zł przyjmujemy poprzez powyższy formularz rejestracji.