Górny Śląsk - ODWOŁANA!

19-22.09.2019

autokarowa wielodniowa dla wszystkich

Drugie życie kopalni

Wycieczka odwołana! Planowane przeniesienie terminu na 2020 rok!

Zgłoszenia

Z podaniem imienia, nazwiska i numeru kontaktowego oraz wpłatą zaliczki w wysokości 200 zł przyjmujemy gotówką/kartą w biurze RO PTTK lub przelewem na nasze konto z dopiskiem "Górny Śląsk". Całość należności za wycieczkę należy wpłacić do 18.08.2019.

Uwagi

Temperatura pod ziemią wynosi 10-16 stopni Celsjusza. Zalecamy odpowiedni ubiór (przeciwdeszczowa kurtka) i pełne obuwie z płaską podeszwą.

Zakres świadczeń

- przejazd autokarem, - 3 noclegi w pokojach 2-, 3-os. z łazienkami w Willi Ambasador w Zabrzu, - 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad - opieka pilota, - ubezpieczenie NNW, - usługi miejscowych przewodników, - bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Ramowy plan wycieczki

I DZIEŃ – 19.09.2019
Wyjazd z Białegostoku o godz. 6:00 (parking przy pomniku ks. Popiełuszki), przejazd w TARNOWSKIE GÓRY. W okolicach odkryto bogate złoża srebra, ołowiu i cynku. Zwiedzimy kompleks kopalni Tarnowskie Góry wpisany w 2017 r. na listę UNESCO. W Zabytkowej Kopalni Srebra zobaczymy dawne narzędzia górnicze i pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową, przejdziemy labiryntem chodników i komór, w których wyeksponowano dawne sposoby urobku surowca, transportu oraz ich zabezpieczenia. Trasa liczy 1740 m. Następnie przejedziemy do Sztolni Czarnego Pstrąga, gdzie odbędziemy tajemniczy rejs łodziami po wykutym w skale chodniku odwadniającym tarnogórskie podziemia. Poznamy krajobraz pozostały po eksploatacji górniczej: wdrapiemy się na hałdę popłuczkową Kopalni Fryderyk. Przejazd do Zabrza, obiadokolacja i nocleg.
II DZIEŃ – 20.09.2019
Śniadanie godz. 7:30, zwiedzanie ZABRZA – Kopalnia „Guido”, gdzie zjedziemy windą na poziom 170 m, następnie 320 m pod ziemią. Zobaczymy XIX-wieczne stajnie końskie, kaplicę św. Barbary, przejedziemy podwieszaną kolejką elektryczną. Spacerując po labiryncie górniczych wyrobisk możemy dotknąć surowych pokładów węgla. Zobaczymy pracę nowoczesnych kombajnów górniczych. Trasa liczy 3,5 km, czas zwiedzania około 3 godz. Następnie przejazd do Sztolni Królowej Luizy, gdzie odbędziemy niezwykły podziemny rejs łodziami, około 1100 m. Popłyniemy po XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, która służyła jako wodna trasa do transportu węgla na powierzchnię. Na trasie: różnorodne skały i formy geologiczne, nacieki wapienne i rośliny naskalne oraz ciekawe opowieści. Przejazd do najstarszego osiedla robotniczego z II poł. XIX w. zbudowanego przez A. Borsiga. Obiadokolacja i nocleg.
III DZIEŃ – 21.09.2019
Śniadanie :godz. 8.00. Przejazd do KATOWIC, które w 2015 r. zdobyły prestiżowy tytuł „Miasta Kreatywnego” UNESCO w dziedzinie muzyki. Na terenach dawnej kopalni powstała nowa przestrzeń, zwana Strefą Kultury. Naszą wizytę zaczniemy od Muzeum Śląskiego, pomysłowo zaaranżowanego pod ziemią. Muzeum posiada bogate zbiory, m.in. kolekcję malarstwa polskiego, dział etnograficzny i historii Górnego Śląska. Na zakończenie zwiedzania chętni mogą wjechać na wieżę widokową urządzoną w starym szybie na wys. 40 m. Zobaczymy pomnik Powstańców Śląskich autorstwa Gustawa Zemły, słynny Spodek oraz zabytkowe osiedla górnicze Giszowiec i Nikiszowiec będące tłem dla filmów K. Kutza. Przejazd do Parku Śląskiego, gdzie czeka nas atrakcja: przejazd kolejką linową lub kolejką wąskotorową. Powrót na obiadokolację i nocleg do Zabrza.
IV DZIEŃ – 22.09.2019
Śniadanie godz. 7:00, wykwaterowanie z hotelu i wyjazd. W drodze powrotnej przystanek na PUSTYNI BŁĘDOWSKIEJ, zwanej żartobliwie polską Saharą. Nie jest to pustynia w sensie klimatycznym, ale powstała na skutek działań człowieka; jest efektem średniowiecznej katastrofy ekologicznej spowodowanej przez intensywne hutnictwo. Po próbach zalesiania w czasach PRL- u, w ostatnich latach przywraca się jej dawny stan. Ze wzgórza widokowego (382 m.) roztacza się piękna panorama na pustynię. Dla chętnych spacer ścieżką przyrodniczą. W drodze powrotnej obiad, przyjazd do Białegostoku ok. 21:00.

od 830zł

Formularz rezerwacji
Formularz rejestracji na wycieczkę

Pobierz szczegółowy plan wycieczki
Comments are closed.