Kraina naszego… EGO

Kraina naszego... EGO

8 czerwca 2024

autokarowa jednodniowa natura i równowaga

Kraina naszego... EGO

Zapraszamy Państwa na wycieczkę po krainie Wschodnich Mazur oraz pradawnym skrawku obszaru Litwy Mniejszej. Kraina ta leży na terenie obecnych powiatów Ełk, Gołdap i Olecko - stąd nazwa EGO. Trasa: PROSTKI - EŁK - OLECKO - GOŁDAP

310 zł/os. 300 zł/os. - członkowie PTTK Wpłacać można online, przelewem na nasze konto z dopiskiem “EGO" lub gotówką/ kartą w naszej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 53.

z podaniem imienia, nazwiska i telefonu kontaktowego przyjmujemy do 25 maja 2024 r.

transport autokarem turystycznym, opieka przewodnika, bilety wstępu, obiad, ubezpieczenie NNW

7:00 wyjazd z Białegostoku, z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki
PROSTKI

Przy monumentalnym słupie granicznym z 1645 roku w PROSTKACH poznamy tę nieco zapomnianą historię średniowiecznej „mełmeńskiej” granicy, która powstrzymała krzyżackie zapędy terytorialne. Będzie to także odpowiednie miejsce na wzmiankę o wydarzeniach historycznych z Sienkiewiczowskiej trylogii, a i o najmłodszej legendzie „ataku umarłych” wspomnieć wypadnie.

EŁK - SYPITKI
Z EŁKU udamy się w podróż koleją wąskotorową do Sypitek. Wycieczka prowadzi przez malownicze mazurskie tereny, między jeziorami Selmęt Wielki i Regielskie. Podczas nieśpiesznej podróży kolejką będziemy mogli podziwiać piękną i dziką przyrodę, która zostanie na długo w pamięci. SYPITKI to urokliwa mała wioska położona nad rzeką Legą (Małkiń), w sam raz na spokojny spacer, podczas którego można zwiedzić m.in. budynki dawnego młyna wodnego czy interesującą konstrukcję, zwaną węgornią.
OLECKO
Następnie udamy się do OLECKA na Plac Wolności, niegdyś jeden z największych rynków w Europie. Jego środek zajmuje park z pomnikiem z 2000 r. wzniesionym w hołdzie poległym za wolność i pokój w Ojczyźnie. Następnie zobaczymy kamienną półrotundę – pozostałość po pomniku żołnierzy niemieckich zabitych pod Oleckiem w czasie I wojny światowej, cmentarz ewangelicki – przedwojenny cmentarz wyznaniowy oraz pochodzącą z przełomu XIX i XX wieku wieżę ciśnień.
GOŁDAP
Przejazd do GOŁDAPI, jedynego na Warmii i Mazurach miasta uzdrowiskowego. Spacer do wieży ciśnień wzniesionej w 1905 r. W miejscowości uzdrowiskowej nie może też zabraknąć chwili czasu aby nacieszyć się dobrodziejstwami tężni solankowej. Obiad
Powrót do Białegostoku ok. 21:00