Pieszo przez Suwalszczyznę

19 sierpnia 2023

jednodniowa dystans ok. 15 km przyroda

Pieszo przez Suwalszczyznę

Zapraszamy wszystkich miłośników wypraw pieszych, pięknych krajobrazów oraz niezwykłej przyrody na wycieczkę na północne krańce naszego województwa. TRASA: Sobolewo - Suwałki - Szurpiły - Wodziłki

260 zł/os. 250 zł/os. - członkowie PTTK Wpłaty przyjmujemy online, gotówką/kartą w biurze RO PTTK lub przelewem na konto nr 81 1020 1332 0000 1902 0322 8202 z dopiskiem "Suwałki".

z podaniem imienia i nazwiska, daty urodzenia i numeru telefonu przyjmujemy poprzez formularz rezerwacyjny na stronie www.bialystok.pttk.pl, e-mailem: ro.pttk.bialystok@gmail.com, telefonicznie lub w biurze RO PTTK przy ul. Sienkiewicza 53 lok. 3/3 (pon.-pt. godz. 8:00-15:30, śr. 8:00-17:00) do 10 sierpnia 2023 r.

przejazd autokarem, usługa przewodnicka, obiad, bilet wstępu do Muzeum Okręgowego, bilet do Wigierskiego PN, ubezpieczenie NNW

8:00 wyjazd z Białegostoku (parking przy pomniku ks. J. Popiełuszki)
SOBOLEWO
Wycieczkę zaczniemy od około 7 km spaceru przez zatorfioną Dolinę Czarnej Hańczy, największej rzeki Suwalszczyzny w Wigierskim Parku Narodowym
SUWAŁKI
Następnie odbędziemy krótki spacer po stolicy regionu. Odwiedzimy Muzeum Okręgowe z wystawami archeologiczną, historyczną i malarską.
Obiad
SZURPIŁY
Kolejne przejście, około 8 km, odbędziemy na Górę Zamkową, stolicę owianej legendami ziemi walecznych Jaćwingów. Z góry roztacza się piękny widok na otaczające ją jeziora oraz sąsiednie wzgórza.
WODZIŁKI
Przejdziemy dalej do Wodziłek, osady założonej w 1788 r. przez rosyjskich staroobrzędowców, uchodzących z Imperium Rosyjskiego przed prześladowaniami religijnymi. We wsi znajduje się drewniana molenna, zbudowana w1921 z wieżą dobudowaną w 1928, a także cmentarz i nieliczne budynki kryte strzechą.
Około 21:00 powrót do Białegostoku