Słowiński Park Narodowy

30 maja - 2 czerwca 2024

Słowiński Park Narodowy

Przełom maja i czerwca to doskonały czas na odwiedzenie niezatłoczonego jeszcze wybrzeża Bałtyku. Zapraszamy na eksplorację wydm i zabytkowych obiektów Słowińskiego Parku Narodowego. Trasa: NIDZICA - ŁEBA - KLUKI - LĘBORK - PODOLE WIELKIE - OLSZTYNEK

1790 zł/ os. 1750 zł/ os. - członkowie PTTK Wpłaty przyjmujemy gotówką/kartą w biurze RO PTTK lub przelewem na konto nr 81 1020 1332 0000 1902 0322 8202 z dopiskiem „Słowiński PN”. Zaliczkę w wysokości 500 zł przyjmujemy w momencie rezerwacji wycieczki. Całość kwoty należy wpłacić do 30.04.2024 r..

1) Kolejność i forma zwiedzania może ulec zmianie. 2) Fakultatywne przejazdy meleksami są dodatkowo płatne. 3) Podróżny może wykupić u Organizatora dobrowolne ubezpieczenie na pokrycie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży - koszt ok. 2,8% ceny wycieczki.

przejazd autokarem, 3 noclegi w pokojach 2-os. z łazienkami, 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad, opieka pilota, usługi miejscowych przewodników, bilety wstępu, ubezpieczenie NNW

z podaniem imienia, nazwiska i telefonu kontaktowego oraz wpłatą zaliczki przyjmujemy przez formularz na stronie internetowej, telefonicznie lub osobiście.

I DZIEŃ - 30.05.2024
6:00 wyjazd z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki w Białymstoku.

NIDZICA – jeden z najpotężniejszych zamków krzyżackich. Zobaczymy tu eksponaty ukazujące najstarszą historię Prusów, zamku i miasta. Ale również piękne kafle mazurskie oraz wydawnictwa religijne pisane gotykiem, adresowane do Mazurów. Znajdują się tu wyjątkowe XV-wieczne polichromie oraz gotyckie sklepienie.

Przyjazd do Łeby w godzinach popołudniowych, zakwaterowanie w ośrodku położonym około 100 m od morza.

Obiadokolacja i czas wolny.

II DZIEŃ - 31.05.2024
Po śniadaniu przejazd do KLUK, dawnej osady rybackiej Słowińców. Zwiedzimy muzeum typu skansenowskiego w Klukach – oryginalne chałupy o konstrukcji szachulcowej z wyposażeniem oraz tradycyjne obiekty gospodarcze.

Przejazd do CZOŁPINA, gdzie zobaczymy nową ekspozycję Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego PN.

Kolejna atrakcja to spacer ścieżką przyrodniczą przez „zaczarowany las” do latarni morskiej z zejściem do morza. Zdobędziemy Świętą Górę Słowińców zwaną Rowokół (115m n.p.m.), a z wieży podziwiać będziemy przepiękną panoramę na krajobraz Parku (spacer około 3-4 km).

Następnie przejazd do LĘBORKA – miasta, które pamięta średniowieczne czasy panowania książąt pomorskich i zakonu krzyżackiego. Mimo burzliwych dziejów zachowało się tu kilka ciekawych zabytków: średniowieczne obwarowania miasta, Baszta Bluszczowa, kościół św. Jakuba, wejdziemy także do Wieży Ciśnień z wystawą archeologiczną.

Powrót do Łeby na kolację i nocleg.

III DZIEŃ - 1.06.2024
Po śniadaniu przejazd do Słowińskiego Parku Narodowego i dalsza eksploracja parku. Występuje tu największy kompleks ruchomych wydm w Europie, a krajobraz przypomina pustynię okoloną jeziorami i lasami. Odbędziemy spacer z Rąbki do malowniczej ruchomej Wydmy Łąckiej, zdobędziemy Łącką Górę i Wydmę Białą. Zanurzymy stopy, a może i nie tylko… w morskiej wodzie, dalej powędrujemy wzdłuż morskiego brzegu do ukrytej w lesie wyrzutni rakiet (całodzienny spacer o długości około 12-13 km, osoby chętne będą mogły podjeżdżać meleksami – koszty przejazdów we własnym zakresie).

Następnie udamy się do 150-letniej pomorskiej gorzelni przemysłowo – rzemieślniczej w PODOLU WIELKIM. Dowiemy się tu jak wygląda rzemieślnicza produkcja polskich specjałów wysokoprocentowych. Zwiedzanie połączone jest z degustacją wyrobów gorzelni rzemieślniczej, która specjalizuje się m.in. w okowitach.

Powrót do Łeby na kolację i nocleg.

IV DZIEŃ - 2.06.2024
Śniadanie i wykwaterowanie.

W drodze powrotnej zwiedzimy Park Etnograficzny w OLSZTYNKU. Zaaranżowany w formie wioski skansen prezentuje różnorodny zbiór budownictwa z terenu Warmii i Mazur, m.in. oryginalny dom podcieniowy.

Obiad

Powrót do Białegostoku około godz. 20:00