Suvalkija

11-12 maja 2024

Suvalkija

Suwalszczyzna to historyczna kraina położona po obu stronach dzisiejszej granicy państwowej między Polską a Litwą. Zapraszamy na wiosenną wycieczkę do naszych najbliższych sąsiadów, w krainę pagórków, tajemniczych grodzisk oraz postaci ważnych dla naszej wspólnej historii. TRASA: Kopciowo - WIejsieje - Jez. Żuwinty - Kalwaria - Mariampol - Pojeziory - Wisztyniec

710 zł/os. + 20 Euro 690 zł/os. + 20 Euro - członkowie PTTK Wpłat można dokonywać na nasze konto z dopiskiem „Suvalkija” lub gotówką/kartą w biurze Organizatora. Zaliczkę w wysokości 300 zł przyjmujemy w momencie rezerwacji wycieczki. Całość kwoty należy wpłacić do 20.04.2024 r..

1) Obligatoryjne opłaty na miejscu: bilety wstępu, usługi miejscowych przewodników, opłaty drogowe, parkingi - 20 Euro/osoba 2/ Do Republiki Litewskiej wjeżdżamy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu

przejazd autokarem klasy LUX, opieka pilota , 1 nocleg w hotelu**** w pok. 2-os. z łazienką, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad, ubezpieczenie NNW i KL.

z podaniem imienia, nazwiska i telefonu kontaktowego przyjmujemy poprzez formularz rezerwacyjny na stronie www.bialystok.pttk.pl lub osobiście.

I DZIEŃ: 14.10.2023
6:00 wyjazd z Białegostoku (spod pomnika ks. Popiełuszki).

KOPCIOWO – miasteczko związane z bohaterską Emilią Plater. Odwiedzimy jej grób, domniemane miejsce śmierci oraz poświęcone jej muzeum.

WIEJSIEJE – tutaj swoją praktykę lekarską prowadził Ludwik Zamenhof, urodzony w Białymstoku twórca języka esperanto. Zobaczymy poświęcony mu pomnik oraz zabytkowy układ przestrzenny miasteczka.

Rezerwat Biosfery ŻUVINTAS obejmujący zamulone i zarastające jezioro, gdzie gniazduje i żeruje mnóstwo ptaków wodno-błotnych. Odbędziemy krótki spacer kładką przyrodniczą.

KALWARIA – zobaczymy kompleks budynków dawnej synagogi oraz kościół pw. Najświętszej Marii Panny.

Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Mariampolu

II DZIEŃ: 15.10.2023
Śniadanie.

MARIAMPOL – spacer po mieście kontrastów, łączącym w swojej tkance zabytkowe zaułki i monumentalne postsowieckie obiekty, piękny Park Poezji, pamiątki związane z zakonem marianów i bł. Jerzym Matulewiczem oraz wszechobecne… koty!

POJEZIORY – zwiedzimy zabytkowy XVIII-wieczny pałac Szymona Zabieli z ekspozycją historyczną, muzeum sztuki współczesnej oraz pięknym parkiem.

WISZTYNIEC – najbardziej emocjonująca część wyprawy to pobyt w siedzibie Wisztynieckiego Parku Regionalnego, nad jeziorem stanowiącym granicę Litwy z Obwodem Kaliningradzkim. Odwiedzimy siedzibę parku, przespacerujemy się promenadą nad jeziorem.

Wyjazd w drogę powrotną, obiad na trasie.

Przyjazd do Białegostoku ok. 21:00.

710 zł + 20 Eur