W krainie brzóz

W krainie brzóz

29 czerwca 2024

autokarowa jednodniowa natura i równowaga

W krainie brzóz

Brzozy są drzewami, które najbardziej wpisują się w nasz, polski, a zwłaszcza podlaski krajobraz. Na wycieczce będą nam towarzyszyły właściwie przez cały czas. Będziemy napawać się widokami niczym z ekranizacji opowiadania Iwaszkiewicza „Brzezina”. Oczywiście oprócz widoku brzóz czeka nas wiele innych atrakcji, często ukrytych w lesie. Trasa: JODŁÓWKA - WERSTOK - CZECHY ORLAŃSKIE - KORYCISKI - STARY KORNIN - HAJNÓWKA

Cena

230 zł/os. 220 zł/os. - członkowie PTTK Wpłacać można online, przelewem na nasze konto z dopiskiem “W krainei brzóz" lub gotówką/ kartą w naszej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 53.

Zgłoszenia

z podaniem imienia, nazwiska i telefonu kontaktowego przyjmujemy do 21 czerwca 2024 r.

Zakres świadczeń

transport autokarem turystycznym, opieka przewodnika, obiad, bilety do zwiedzanych obiektów, ubezpieczenie NNW

PROGRAM

8:00 wyjazd z Białegostoku, z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki
JODŁÓWKA

Dwór w Jodłówce – wybudowany w 1901 roku przez Samuela Bernarda Wołyńcewicza. Żeby poczuć klimat tamtych czasów zrobimy spacer ok. 1,5 km do dworku, który jest ukryty na leśnej polanie. Obok niego rosną stare brzozy. Zapoznamy się z historią tego miejsca. Zobaczymy ogromne dęby oraz aleję lipową, która może będzie akurat w tym czasie kwitnąć.

WERSTOK
Dawna wieś szlachecka, o której pierwsza wzmianka w źródłach pochodzi z 1574. Zamieszkiwali ją osocznicy z Puszczy Białowieskiej. Zobaczymy tu cerkiew pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Pańskiego, ufundowaną przez Józefa Wilczewskiego w 1768 roku. Przy okazji zobaczymy stare drzewa otaczające cerkiew. Dowiemy się też dlaczego sadzono drzewa przy obiektach sakralnych.
Rezerwat „Czechy Orlańskie”
Tu czeka nas spacer ok. 2,5 km. Zobaczymy zachowane fragmenty dawnej Puszczy Bielskiej,gdzie głównie rosną bory sosnowo-świerkowe. Jest to rezerwat częściowy, w którym można spotkać 108 gatunków roślin. Przy okazji tego spaceru dowiemy się czym jest szkółka leśna i dlaczego jest tak ważna w gospodarce leśnej.

Obiad.

KORYCISKI
Drewniany wiatrak holender z 1948 roku. Jest dobrze zachowany i stanowi jeden z nielicznych przykładów popularnego dawniej młyna wiatrowego. Po kapitalnym remoncie w 2013 roku zdobył II miejsce w konkursie na najlepiej zachowany zabytek wiejskiego budownictwa drewnianego w województwie podlaskim.
STARY KORNIN
Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą z drugiej połowy XVI wieku. Jej założycielem był dworzanin królewski Ostafi Chalecki. Zobaczymy tam dwie drewniane cerkwie: parafialną św. Michała z XX wieku i pomocniczą św. Anny z końca XVIII wieku. Dowiemy się o różnych ciekawostkach związanych z tymi obiektami.
HAJNÓWKA
Wejdziemy do Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, posłuchamy opowieści o tych ginących zawodach oraz odwiedzimy kuźnię, gdzie można będzie zobaczyć jak powstają wyroby kowalskie.

Zobaczymy też mural z Simoną Kossak-posłuchamy opowieści o tej niezwykłej kobiecie, która z Krakowa uciekła do Puszczy Białowieskiej.

Powrót do Białegostoku ok. 19:00

230 zł

Nowy formularz rejestracji szczegółowy
Członek PTTK? *
Jeśli nie jesteś członkiem PTTK, w kolejnym kroku podaj swoją datę urodzenia na potrzeby ubezpieczenia NNW.
Oświadczenie 1
Oświadczenie 2
Oświadczenie 3

Pobierz szczegółowy plan wycieczki i regulamin udziału
Comments are closed.