Warmia i Barcja

17-18 czerwca 2023

Warmia i Barcja

Wyprawa do mniej znanych miejsc na Warmii i tajemniczo brzmiącej krainy - Barcji. Po drodze zajrzymy też do wioski, gdzie mieszka najwięcej bocianów w całej Polsce. TRASA: Bezławki - Bisztynek - Stoczek Klasztorny - Galiny - Bartoszyce - Lidzbark Warmiński - Górowo Iławieckie - Żywkowo - Pieniężno- Barczewo

650 zł/os. 635 zł/os. - członkowie PTTK Wpłat można dokonywać na nasze konto z dopiskiem „Warmia” lub gotówką/kartą w biurze Organizatora. Zaliczkę w wysokości 200 zł przyjmujemy w momencie rezerwacji wycieczki. Całość kwoty należy wpłacić do 26.05.2023 r..

1. Proszę mieć ze sobą ok. 20 zł/ os. na datki w świątyniach. 2. Podróżny może wykupić u Organizatora dobrowolne ubezpieczenie na pokrycie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży - koszt 2,8% ceny wycieczki.

przejazd autokarem, 1 nocleg w pokojach 2, 3- os. z łazienkami , 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad, opieka pilota, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi miejscowego przewodnika.

z podaniem imienia, nazwiska i telefonu kontaktowego oraz wpłatą zaliczki 200 zł przyjmujemy poprzez formularz rezerwacyjny na stronie www.bialystok.pttk.pl lub osobiście. Wpłacać można przelewem na nasze konto z dopiskiem “Warmia" lub gotówką/ kartą w naszej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 53 do dnia 26.05.2023 r.

I DZIEŃ – 17.06.2023
6:00 wyjazd z Białegostoku (parking przy pomniku ks. Popiełuszki).

Przejazd do BEZŁAWEK – zwiedzanie kościoła/zamku z niesamowitą historią kontaktów krzyżacko-litewskich. Ekspozycja muzealna ukazuje artefakty z wykopalisk na terenie wsi, zaś dawny dziedziniec zamkowy i teren za murami to późniejszy, jeden z największych dziś cmentarzy ewangelickich.

Następnie odwiedzimy BISZTYNEK – malutkie miasteczko z jednym z największych głazów narzutowych w północnej Polsce – 27 m obwodu i kościołem św.Macieja (miejsce cudu eucharystycznego).

Kolejnym punktem naszej wyprawy będzie STOCZEK KLASZTORNY – miejsce uwięzienia Prymasa Tysiąclecia, barokowe Sanktuarium Matki Pokoju ufundowane po ustaniu wojny ze Szwedami w latach 1626-1635.

W GALINACH zobaczymy barokowe założenie pałacowe z folwarkiem należące nieprzerwanie od XV w. do 1945 roku do potężnej rodziny zu Eulenburg.

BARTOSZYCE/ Bartenstein – miasto założone przez komtura Bałgi (późniejszego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego) Dietricha von Altenburg. Zobaczymy tam: gotycką bramę lidzbarską, rynek, baby pruskie, wzgórze zamkowe.

Nocleg i obiadokolacja w Lidzbarku Warmińskim.

II DZIEŃ - 18.06.2023
Śniadanie.

Wyjazd do GÓROWA IŁAWECKIEGO – zwiedzanie miasteczka, ikonostas Nowosielskiego w cerkwi greckokatolickiej, wydarzenia z 2/3 lutego 2000 roku.

Przejazd do ŻYWKOWA – „bocianiej wsi”, największego w Polsce skupiska tych ptaków w jednej miejscowości. Będziemy podglądać bociany z platformy widokowej, posłuchamy też o historii wyznaczania granicy polsko-radzieckiej dzielącej dawne Prusy Wschodnie.

Następnie w PIENIĘŻNIE zobaczymy: rezerwat „Wąwóz Rzeki Wałszy”, most kolejowy – jeden z najwyższych w Polsce, ruinę zamku Kapituły Warmińskiej, której administratorem był Mikołaj Kopernik, kościół św. Piotra i Pawła.

Kolejnym punktem będzie BARCZEWO/ Wartenburg, miasto rodzinne Feliksa Nowowiejskiego, lokowane w 1364 roku przez biskupa Stryprocka. Zobaczymy: średniowieczny układ miejski, kościół św. Andrzeja z manierystycznym nagrobkiem Batorych, gotycki kościół św. Anny, ratusz, synagogę funkcjonującą jako obiekt kulturalny, posłuchamy historii o gauleiterze Prus Wschodnich Erichu Kochu.

Obiad

Powrót do Białegostoku ok. 22:00.