„Za miedzą”

7 października 2023

jednodniowa autokarem miejsca pamięci

"Za miedzą"

Nasza trasa będzie wiodła tym razem do trzech miejscowości w województwie mazowieckim położonych niedaleko granic Podlaskiego. TRASA: LASKI - PALMIRY - SEROCK

280 zł/os. 270 zł/os. - członkowie PTTK Wpłaty przyjmujemy online, gotówką/kartą w biurze RO PTTK lub przelewem na konto nr 81 1020 1332 0000 1902 0322 8202 z dopiskiem "Za miedzą".

z podaniem imienia i nazwiska, daty urodzenia i numeru telefonu przyjmujemy poprzez formularz rezerwacyjny na stronie www.bialystok.pttk.pl, e-mailem: ro.pttk.bialystok@gmail.com, telefonicznie lub w biurze RO PTTK przy ul. Sienkiewicza 53 lok. 3/3 (pon.-pt. godz. 8:00-15:30, śr. 8:00-17:00).

transport autokarem turystycznym, opieka pilota, usługa przewodnicka w Palmirach i Serocku,obiad, bilety wstępu, ubezpieczenie NNW.

Uwaga!

Prosimy mieć ze sobą 10zł na datek na wejście do Ośrodka w Laskach.

7:00 wyjazd z Białegostoku (parking przy pomniku ks. J. Popiełuszki)
LASKI
Odwiedzimy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej. Powstał on w 1921 roku, na terenie dawnego folwarku, podarowanego przez rodzinę Daszewskich ociemniałej hrabiance Róży Czackiej, która przywdziała habit franciszkański i jako Matka Elżbieta założyła w 1918 r. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Wejdziemy do kaplicy Matki Bożej Anielskiej z 1925 roku, z sarkofagiem Róży Czackiej a także do muzeum jej imienia. Zobaczymy także niewielki cmentarz leśny, gdzie spoczywają zasłużeni dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, jego przyjaciele, pracownicy oraz siostry zakonne.
PALMIRY
Tutejsze Muzeum Pamięci Narodowej nie jest muzeum „łatwym”, gdyż upamiętnia ofiary masowychegzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej, ale na pewno wartym do odwiedzenia nie tylko ze względu na wartość historyczną, ale także ze względu na ciekawą architekturę budynku, pięknie wkomponowanego w naturę.
Obiad
SEROCK
Spacer po mieście, którego historia sięga średniowiecza. Zobaczymy m.in. Grodzisko Barbarka, które dało początek miastu, skąd rozpościera się przepiękny widok na połączenie rzek Bug i Narew. Wejdziemy do Izby Pamięci i Tradycji, kościoła parafialnego, zerkniemy na dawny zajazd pocztowy i rynek z kamienicami. Dowiemy się także czy faktycznie w Serocku mieszkał Pablo Picasso…?
Około 20:00 powrót do Białegostoku