Klub Turystyki Rowerowej „KOŁO”

„A rower jest wielce OK, rower to jest świat”
Lech Janerka
Autorstwa Eloy.wikia - Praca własna, CC BY-SA 3.0
Tylu członków liczy Koło

Plan rajdów na maj 2021

Weekend majowy – Puszcza Białowieska (lista zamknięta)

09.05. Gródek – Świsłoczany – Jałówka – Mostowlany - Białystok, zbiórka na dworcu PKP, pociąg do Walił o godz. 8;52, prowadzi Jasia M.

16.05. Tykocin – Góra – Krypno Kościelne, zbiórka tradycyjnie przy stacji Shell 9;00 – 9;15, prowadzi Magda M.

23.05. Drewnale w Sitawce, zbiórka na dworcu PKP, pociąg do Sokółki o godz. 7:17, prowadzi Ela O.

30.05. Płonka Kościelna: sanktuarium Matki Bożej, zbiórka: ul. Kawaleryjska przy targowisku miejskim, godz. 9;00 – 9;15, prowadzi Ela O.

Plan rajdów na czerwiec 2021

4-5.06. Biebrzański Park Narodowy (lista zamknięta), prowadzi Iza W.

13.06. B-stok – Supraśl – Sokołda – Pieriekał (wieża obserwacyjna) – mostek na Świdziałówce – Lipowy Most – Sokołda – Supraśl – Białystok, prowadzi Ela O.

20.06. B-stok – Stanisławowo – Niewodnica Nargilewska – Juchnowiec Kościelny – Turośń Kościelna – Turośń Dolna – Dobrowoda – Księżyno – B-stok, prowadzi Małgosia D.

27.06. B-stok – Wasilków – Studzianki – Czarna Białostocka – odnowiony Zalew Czapielówka – Wólka Ratowiecka – Białystok, prowadzi Jasia M.

Relacje z wydarzeń

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dwudniowej wyprawy rowerowej KTR do Białowieży i okolic.

11.04.2021 wybraliśmy się na pierwszy w tym roku, wiosenny rajd nad rzekę Narew. Z trasy rowerowej na Warszawę odbiliśmy w Rzędzianach. Najpierw zatrzymaliśmy się przy starorzeczu Narwi, a nieco dalej płynie główny nurt rzeki regulowany jazem. W drodze na zerwany most w Kruszewie odwiedziliśmy średniowieczny cmentarz choleryczny w Pańkach (jakże aktualny jest tam napis na kamieniu).

Na „zerwanym” moście nad Narwią pełno ludzi i samochodów! Dolina Narwi zalana wodą.

Powrót ścieżką rowerową Kruszewo – Starosielce. Przystanęliśmy przy Babiej Górze, gdzie zachował się cmentarz żołnierzy z I wojny światowej, a obok stał kiedyś rzeźbiony w drewnie pomnik Światowida. Zbocze pełne kwitnących przylaszczek.

W poszukiwaniu nowego Światowida zboczyliśmy do Gajownik, gdzie na prywatnej działce nad strumieniem Czaplinianka pod rozłożystą sosną stoi nowa, piękna rzeźba. Zostaliśmy życzliwie powitani przez Rodzimowierców Słowian, którzy  właśnie robili porządki. Zainteresowanych odsyłamy na ich stronę na Facebooku: RKP Podlaskie.

Razem około 65 km.

Tekst: Iza W. , zdjęcia Ela O.

Historia KTR "KOŁO"

Klub Turystyki Rowerowej KOŁO został założony w 2001 roku. Jego pierwszym prezesem był nieżyjący już Jacek Konopko. Przez wiele lat funkcję tę pełnił znany wielu rowerzystom w Białymstoku Włodek Olesiuk.

Klub zrzesza miłośników turystyki rowerowej, którzy od wiosny do późnej jesieni spotykają się w każdą niedzielę, aby wspólnie popedałować i poczuć wiatr na skroniach.

Miejscem zbiórki jest stacja benzynowa SHELL przy skrzyżowaniu Al. Tysiąclecia PP z ul. Gen. Wł. Andersa o godz. 9:00 - do 9:15.

Najczęściej jeździmy przez Puszczę Knyszyńską, ale też na lokalne wydarzenia, jak Święto Ogórka w Kruszewie, Święto Miodu w Kurowie i Tykocinie itp. Odwiedzamy nasze parki narodowe i miasteczka wokół Białegostoku.

Organizujemy też rajdy kilkudniowe w kraju i za granicą. Przejechaliśmy szlak Green Velo, byliśmy nad Morzem Bałtyckim, zwiedziliśmy Roztoczański Park Narodowy, odwiedziliśmy Grodno, podziwialiśmy z siodełka zakola rzeki Niemen na Litwie oraz wiele innych pięknych zakątków kraju.

W ramach podpisanej w 2014 r. Umowy o współpracy z Brzeskim Zrzeszeniem Kulturalno-Oświatowym realizujemy wyjazdy na Białoruś. Zwiedziliśmy Nowogródek, Mir i Nieśwież, dojechaliśmy z naszymi białoruskimi przyjaciółmi aż do Pińska.

Każdy może do nas dołączyć, zapraszamy!

Skład Zarządu w kadencji 2017 – 2021 jest następujący:

Elżbieta Orłowska – prezes, tel. 501 809 015, email: ela1926@interia.pl

Robert Podliński – wiceprezes