Klub Turystyki Rowerowej „KOŁO”

„A rower jest wielce OK, rower to jest świat”
Lech Janerka
Autorstwa Eloy.wikia - Praca własna, CC BY-SA 3.0
Tylu członków liczy Koło

Plan rajdów na październik 2021

UWAGA! Rajd Zielonym szlakiem: Kresowe wędrówki przeniesiony został na 7 listopada!

Trasa: Białystok – Jurowce – Szaciły – Kopisk – Rybniki – Wólka Przedmieście – Białystok, razem około 50 km.

Zbiórka o godz. 9:15 przy stacji benzynowej SHELL.

Prowadzi Jasia M.

Relacje z wydarzeń

17 października 2021 r.  20 – lecie działalności Klubu Turystyki Rowerowej “Koło” uczciliśmy rajdem rowerowym na trasie Białystok – Wasilków – Nowodworce – Ogrodniczki – Ciasne – Supraśl – Białystok.

Na zbiórkę stawili się członkowie klubu, przyjaciele i sympatycy. Po raz kolejny “z dwóch kółek” podziwialiśmy najbliższą okolicę w pięknej jesiennej scenerii. Towarzyszyły nam dobra pogoda i świetne humory.  Zwiedziliśmy bardzo ciekawe Muzeum Sztuki Drukarskiej w Pałacu Archimandrytów w Supraślu, a w restauracji Pięć Dębów raczyliśmy się smacznym posiłkiem.

Tam też odbyła się oficjalna część obchodów naszego święta. Nasz gość honorowy Monika Panasewicz wiceprezes Zarządu Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku podziękowała nam za propagowanie turystyki życząc owocnej działalności w następnych latach. Zostały też wręczone dyplomy i nagrody za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa, które otrzymali: Elżbieta Orłowska, Małgorzata Drągowska, Magdalena Miluska, Jolanta Owerczuk, Janina Maksim, Robert Podliński, Włodzimierz Olesiuk i Iza Walentynowicz.

Przy kawie i ciastkach obejrzeliśmy prezentację z działalności Klubu autorstwa Izy Walentynowicz. Przypomnieliśmy wszystkie rajdy rowerowe po regionie, Polsce i zagraniczne. A było ich sporo… dzieliliśmy się wspomnieniami i wrażeniami. Snuliśmy też plany na przyszłe wyjazdy. Każdy z nas czuł się członkiem jednej wielkiej rowerowej wspólnoty. W dobrej komitywie wróciliśmy ścieżką rowerową do domów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dwudniowej wyprawy rowerowej KTR do Białowieży i okolic.

11.04.2021 wybraliśmy się na pierwszy w tym roku, wiosenny rajd nad rzekę Narew. Z trasy rowerowej na Warszawę odbiliśmy w Rzędzianach. Najpierw zatrzymaliśmy się przy starorzeczu Narwi, a nieco dalej płynie główny nurt rzeki regulowany jazem. W drodze na zerwany most w Kruszewie odwiedziliśmy średniowieczny cmentarz choleryczny w Pańkach (jakże aktualny jest tam napis na kamieniu).

Na „zerwanym” moście nad Narwią pełno ludzi i samochodów! Dolina Narwi zalana wodą.

Powrót ścieżką rowerową Kruszewo – Starosielce. Przystanęliśmy przy Babiej Górze, gdzie zachował się cmentarz żołnierzy z I wojny światowej, a obok stał kiedyś rzeźbiony w drewnie pomnik Światowida. Zbocze pełne kwitnących przylaszczek.

W poszukiwaniu nowego Światowida zboczyliśmy do Gajownik, gdzie na prywatnej działce nad strumieniem Czaplinianka pod rozłożystą sosną stoi nowa, piękna rzeźba. Zostaliśmy życzliwie powitani przez Rodzimowierców Słowian, którzy  właśnie robili porządki. Zainteresowanych odsyłamy na ich stronę na Facebooku: RKP Podlaskie.

Razem około 65 km.

Tekst: Iza W. , zdjęcia Ela O.

Historia KTR "KOŁO"

Klub Turystyki Rowerowej KOŁO został założony w 2001 roku. Jego pierwszym prezesem był nieżyjący już Jacek Konopko. Przez wiele lat funkcję tę pełnił znany wielu rowerzystom w Białymstoku Włodek Olesiuk.

Klub zrzesza miłośników turystyki rowerowej, którzy od wiosny do późnej jesieni spotykają się w każdą niedzielę, aby wspólnie popedałować i poczuć wiatr na skroniach.

Miejscem zbiórki jest stacja benzynowa SHELL przy skrzyżowaniu Al. Tysiąclecia PP z ul. Gen. Wł. Andersa o godz. 9:00 - do 9:15.

Najczęściej jeździmy przez Puszczę Knyszyńską, ale też na lokalne wydarzenia, jak Święto Ogórka w Kruszewie, Święto Miodu w Kurowie i Tykocinie itp. Odwiedzamy nasze parki narodowe i miasteczka wokół Białegostoku.

Organizujemy też rajdy kilkudniowe w kraju i za granicą. Przejechaliśmy szlak Green Velo, byliśmy nad Morzem Bałtyckim, zwiedziliśmy Roztoczański Park Narodowy, odwiedziliśmy Grodno, podziwialiśmy z siodełka zakola rzeki Niemen na Litwie oraz wiele innych pięknych zakątków kraju.

W ramach podpisanej w 2014 r. Umowy o współpracy z Brzeskim Zrzeszeniem Kulturalno-Oświatowym realizujemy wyjazdy na Białoruś. Zwiedziliśmy Nowogródek, Mir i Nieśwież, dojechaliśmy z naszymi białoruskimi przyjaciółmi aż do Pińska.

Każdy może do nas dołączyć, zapraszamy!

Skład Zarządu w kadencji 2022-2026 jest następujący:

Magdalena Miluska - prezes, tel. 508 324 589, e-mail: magdamil4@wp.pl

Elżbieta Orłowska – wiceprezes, tel. 501 809 015