Noc Kupały

15 lipca 2023

jednodniowa historia wieczorna uroczystość

Noc Kupały

W polu lipeńka, w polu zielona, Listeczki opuściła, Pod nią dziewczyna, pod nią jedyna, Parę wianuszków wiła. Ta pieśń ludowa śpiewana jest podczas Nocy Kupały – pradawnego słowiańskiego święta, które miało w zależności od regionu różne nazwy: kupalnocka, noc kupalna, palinocka, sobótka lub wianki. Noc Kupały czyli święto "Na Iwana, na Kupała" jest obchodzona w Dubiczach Cerkiewnych nad Zalewem Bachmaty w pierwszą sobotę po 12 lipca. W drodze na tę wyjątkową uroczystość zatrzymamy się w kilku ciekawych miejscach południowej części województwa. TRASA: MICHAŁOWO - SIEMIANÓWKA - NAREWKA - HAJNÓWKA - DUBICZE CERKIEWNE

180 zł/os 170 zł/os. - członkowie PTTK Wpłat można dokonywać przelewem na nasze konto z dopiskiem „Noc Kupały”, gotówką/kartą w biurze RO PTTK w Białymstoku lub online.

Uwagi

1) Prosimy mieć ze sobą drobne na datki w świątyniach. 2) Warto zabrać ze sobą również kocyki. 3) Wyżywienie we własnym zakresie.

usługa przewodnicka, transport autokarem, bilety wstępu do parku miniatur, ubezpieczenie NNW.

poprzez formularz rezerwacji (po prawej stronie) lub e-mail/telefon do biura RO PTTK (570 15 15 45) przyjmujemy do 3 lipca 2023 r.

11:00 wyjazd z Białegostoku, z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki
MICHAŁOWO
Zwiedzimy tu cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Świątynię zdobią unikatowe polichromie wybitnego krakowskiego artysty Adama Stalony-Dobrzańskiego, któremu w pracach asystował inny uznany twórca, Jerzy Nowosielski.
SIEMIANÓWKA
Zobaczymy co słychać nad największym zalewem w naszym województwie. Chętni będą mogli zażyć słonecznych lub wodnych kąpieli
NAREWKA
W miejscowości leżącej nad rzeką o tej samej nazwie odwiedzimy wiejską galerię, której patronuje urodzona tutaj Tamara Sołoniewicz, wybitna scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych i reportaży o Podlasiu.
HAJNÓWKA
Nieopodal miasta zwanego „bramą do Puszczy” odwiedzimy park, gdzie znajdują się miniatury zabytków architektury województwa podlaskiego w skali 1:25.
DUBICZE CERKIEWNE
Weźmiemy udział w imprezie Noc Kupały nad Zalewem Bachmaty. W programie znajdą się występy zespołów folklorystycznych, stragany oferujące wyroby rękodzieła ludowego oraz regionalne jadło i napitki. Kulminacyjnym momentem tej magicznej nocy będzie inscenizacja obrzędu puszczania wianków na wodę oraz pokaz sztucznych ogni.
Około 24:00 powrót do Białegostoku