Region EGO – brak miejsc!

Region EGO

28 maja 2022

jednodniowa obiekty historyczne jeziora

UWAGA! Brak miejsc!

Region EGO

Tak zwany subregion EGO przechodził "z rąk do rąk" podczaszmian terytorialnych wprowadzanych kolejnymi reformamiadministracyjnymi Polski. W pierwotnym projekcie reformy w1998 r. subregion miał się znaleźć w województwie podlaskim,ostatecznie trafił do dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to teren dawnej Jaćwieży, osadnictwa krzyżackiego, później pogranicza prusacko-polskiego i niemiecko-rosyjskiego, w którym znajduje się wiele ciekawych zabytków i obiektów przyrodniczych. TRASA: Ełk - Wieliczki - Olecko - Gołdap

CENA: 190 zł/os. 180 zł/członkowie PTTK 160 zł/przewodnicy PTTK Wpłacać można przelewem na nasze konto 81 1020 1332 0000 1902 0322 8202 z dopiskiem “EGO” lub gotówką/ kartą w naszej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 53.

za pomocą załączonego formularza rezerwacyjnego przyjmujemy do 20 maja2022 r.

transport autokarem turystycznym, opieka przewodnika, bilety wstępu, obiad, ubezpieczenie NNW.

1) Realizacja wycieczki zależna jest od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

2) Kolejność odwiedzanych miejsc może ulec zmianie.

7:00 wyjazd z Białegostoku, parking przy pomniku ks.Popiełuszki
EŁK
Odwiedzimy Muzeum Historyczne, w którym poznamy nie tylko historię miasta, ale także interesujące dzieje Mazur jako regionu o swoistym fenomenie kulturowym i historycznym.Ciekawostką jest Muzeum Kropli Wody znajdujące się w zabytkowej wieży ciśnień, jednej z najlepiej zachowanych budowli tego typu na Mazurach, pochodzącej z 1895 roku.Katedra Św. Wojciecha to neogotycki kościół z 1893 roku,kryjący gotyckie elementy wyposażenia, w 1992 roku podniesiony do godności katedry. Przespacerujemy się także ełcką promenadą – zrewitalizowanym atrakcyjnym deptakiem wzdłuż Jeziora Ełckiego.
WIELICZKI
Zobaczymy najstarszy drewniany kościół na Mazurach, zbudowany w drugiej połowie XVII w. z modrzewia. W kościele zachował się ołtarz z tamtych czasów. Obecnie znajduje się nad zakrystią. Ołtarz główny pochodzi z 1708 roku, ambona z 1712 roku.
OLECKO
Spacer zaczynamy od Placu Wolności, niegdyś jednego z największych rynków w Europie o wymiarach 255 x220 m. Środek placu zajmuje park z pomnikiem z 2000 r., wzniesionym w hołdzie poległym za wolność i pokój w Ojczyźnie.

W trakcie wędrówki zobaczymy m.in. zabytkowe domy mieszkalne z XVIII w., elektryczny młyn wodny, zespół kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Plac Zamkowy. W tym miejscu w 1654 r. starosta książęcy Krzysztof Albrecht von Schönaich rozpoczął budowę okazałego zamku,który przez wiele lat służył jako siedziba kolejnych starostów książęcych. W 1822 r. zamek spłonął i nie został odbudowany.Warto zwrócić uwagę na jezioro z unikalnym molo i skocznią oraz zespół obiektów sportowych położonych w pięknym parku miejskim. Bardzo ciekawym zabytkiem, który zachował się do naszych czasów, jest Kamienna Półrotunda – pozostałość po pomniku żołnierzy niemieckich poległych pod Oleckiem w czasie I wojny światowej. Następnie zobaczymy przedwojenny cmentarz ewangelicki i wieżę ciśnień ze zbiornikiem wyrównawczym wybudowaną na przełomie XIX-XX w.

GOŁDAP
Wizytę w subregionie EGO zakończymy w jedynym na Warmii i Mazurach mieście uzdrowiskowym. Odbędziemy spacer po miasteczku, zobaczymy także charakterystyczną wieżę ciśnień wzniesioną w 1905 r.
Około 21:00 powrót do Białegostoku

Jeśli nie jesteś członkiem PTTK, w kolejnym kroku podaj swoją datę urodzenia na potrzeby ubezpieczenia NNW.

Pobierz szczegółowy plan wycieczki i regulamin udziału