RUMUNIA – Transylwania

Rumunia - Transylwania

8-14 lipca 2024

Rumunia - Transylwania

Transylwania, inaczej zwana Siedmiogrodem, to najbardziej znana kraina historyczna w Rumunii. Położona jest na Wyżynie Siedmiogrodzkiej i kojarzy się potocznie przede wszystkim z osławionym hrabią Drakulą. Transylwania ma jednak o wiele więcej do zaoferowania! Zapraszamy na niezapomnianą wyprawę pełną urokliwych miasteczek, średniowiecznej architektury i porośniętych sosnowym lasem gór.

Cena:

3670 zł/ os. 3570 zł/os. dla członków PTTK Wpłat można dokonywać na nasze konto z dopiskiem „Rumunia” lub gotówką/kartą w biurze Organizatora. Zaliczkę w wysokości 1100 zł przyjmujemy w momencie rezerwacji wycieczki. Całość kwoty należy wpłacić do 7.06.2024 r..

Uwagi:

1) Kolejność zwiedzania obiektów może ulec zmianie. 2) Podróżny może wykupić u Organizatora dobrowolne ubezpieczenie na pokrycie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży - koszt ok. 2,8% ceny wycieczki.

Zakres świadczeń

transport autokarem klasy LUX na całej trasie, opieka licencjonowanego pilota, 6śniadań, 6 obiadokolacji, obiad, 4 noclegi w Rumunii (pokoje 2- i 3-os. z łazienkami), 2 noclegi na Węgrzech(pokoje 2- i 3-os. z łazienkami), bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, usługi miejscowego przewodnika w Rumunii, zestawy audio-guide, ubezpieczenie NNW + KL 20.000 Euro, opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Zgłoszenia

z podaniem imienia, nazwiska i telefonu kontaktowego oraz wpłatą zaliczki przyjmujemy przez formularz na stronie internetowej, telefonicznie lub osobiście.

PROGRAM

I DZIEŃ – 08.07.2024
Wyjazd z Białegostoku godz. 6:00 (parking przy pomniku ks. Popiełuszki), przejazd na Węgry do Miszkolca , zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
II DZIEŃ – 09.07.2024
Śniadanie.

Spacer po starówce Miszkolca, na której można poczuć klimat przeszłości i poznać historię miasta. Będziemy podziwiać zabytkowe budynki, zwłaszcza na ulicy Széchenyi (to deptak z XIX-wiecznymi domami), Teatr Narodowy, cerkiew i muzeum cerkiewne (z największym ikonostasem w Europie Środkowej), gotycki kościół reformowany Avasi (najstarszy w mieście), synagogę, drewniany kościół, Pomnik Kossutha na placu Erzsébet (to jego pierwszy pełnowymiarowy pomnik na Węgrzech), ogród ludowy. Przejazd do Rumunii, spacer po najstarszej części Oradei: Kościół Księżycowy, katedra rzymskokatolicka – największa w Rumunii barokowa budowla sakralna, Pałac Biskupi, ratusz, Teatr Państwowy – neoklasyczna budowla dominująca na Placu Króla Ferdynanda.

Obiadokolacja i nocleg.

III DZIEŃ – 10.07.2024
Śniadanie.

Spotkanie z przewodnikiem, przejazd do miejscowości Sighisoara, gdzie zobaczymy najpiękniejsze i najlepiej zachowane średniowieczne budowle w stylu gotyckim i barokowo-renesansowym w tej części Europy. Następnie przejedziemy do najwyżej położonej rumuńskiej miejscowości Predeal, której górski klimat z chłodnymi latami i mroźnymi zimami sprawia, że jest idealnym miejscem na wakacje o każdej porze roku.

Obiadokolacja i nocleg.

IV DZIEŃ – 11.07.2024
Po śniadaniu przejazd do Harman . Zwiedzimy zamek, w którym znajdują się ważne zbiory broni z XV-XIX w., gobelinów, mebli, obrazów i rzeźb. W pobliżu znajduje się górska perełka – miasteczko Sinaia, której historia związana jest z dynastią Hohenzollernów. Pierwszy król z tego rodu postanowił zbudować tu zamek w nad brzegiem rzeki, aby upamiętnić niemiecki renesans. Zwiedzanie zamku Peles, dawnej rezydencji letniej królów Rumuni. Po południu wizyta w klasztorze Sinaia, zbudowanym przez prawosławnych mnichów z Półwyspu Synaj. Po drodze zajedziemy do Braszowa , miasta założonego w XIII wieku przez Krzyżaków. Przez wieki było ono gospodarczym i intelektualnym centrum siedmiogrodzkich Sasów, którzy aż do XIX wieku stanowili większość ludności. Zobaczymy tu kamienną katedrę, która ucierpiała podczas wielkiego pożaru w 1689 roku, stąd do dziś nosi nazwę “Czarnego Kościoła”.

Powrót na tradycyjną obiadokolację przy ognisku z muzyką i nocleg j.w.

V DZIEŃ – 12.07.2024
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, poranna wycieczka do Bran, gdzie zwiedzimy zamek – najstarszą twierdzę w Transylwanii. Misterne mury z wieloma wydatnymi oknami i wieżyczkami zostały wzniesione przez Krzyżaków w 1377 roku na potężnej skale, z widokiem na zalesioną dolinę i góry wokół Bucegi. To właśnie ten zamek odpowiada opisowi zamku Vlada Palownika – hrabiego Drakuli – z opowieści irlandzkiego pisarza Brama Stokera. Przejazd do Sibinu, spacer po mieście, gdzie zobaczymy m.in. rynek staromiejski ze średniowiecznymi barwnymi kamienicami oraz ich oknami dachowymi, nazywanymi „oczami miasta”, kościół farny św. Trójcy wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku, wieża ratuszowa (XVI wiek),kościół ewangelicki, niezwykły barokowy pałac Brukenthala, Most Kłamców (legenda głosi, że zawali się w momencie, gdy przejdzie po nim kłamca), prawosławna katedra Trójcy Świętej,która została wzniesiona na początku XX wieku. Po południu przejazd bryczkami z Baznej do ufortyfikowanego kościoła Boian.

Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

VI DZIEŃ – 13.07.2024
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Wycieczka po mieście Kluż-Napoka: zwiedzanie kościoła rzymskokatolickiego św. Michała (zbudowanego w stylu gotyckim w XIV – XV wieku) i posągu króla Macieja Korwina.

Przejazd na Węgry, obiadokolacja i nocleg w okolicach Debreczyna.

VII DZIEŃ – 14.07.2024
Śniadanie, przejazd przez Węgry i Słowację do Polski. Obiad na trasie. Powrót do Białegostoku ok. 22:00.

3670 zł

Formularz rezerwacji
Nowy formularz rejestracji szczegółowy
Członek PTTK? *
Jeśli nie jesteś członkiem PTTK, w kolejnym kroku podaj swoją datę urodzenia na potrzeby ubezpieczenia NNW.
Oświadczenie 1
Oświadczenie 2
Oświadczenie 3

Pobierz szczegółowy plan wycieczki
Comments are closed.