Śladami Marszałka i Bitwy Warszawskiej – wycieczka historyczna

5 listopada 2022

autokarem jednodniowa miejsca pamięci

Śladami Marszałka i Bitwy Warszawskiej

Zapraszamy na wycieczkę – lekcję historii, śladami wybitnego męża stanu, jakim był Józef Piłsudski.

250 zł/os 240 zł/os. - członkowie PTTK 190 zł/os. - przewodnicy PTTK Wpłat można dokonywać przelewem na nasze konto z dopiskiem „Sulejówek” lub gotówką/kartą w biurze RO PTTK w Białymstoku.

transport autokarem turystycznym, opieka przewodnika, obiad, bilety wstępu, przewodnicy muzealni, ubezpieczenie NNW.

poprzez formularz rezerwacji (po prawej stronie) przyjmujemy do 25.10.2022 r.

7:00 wyjazd z Białegostoku, z parkingu przy pomniku ks. Popiełuszki
SULEJÓWEK
Głównym punktem wycieczki będzie wizyta w Muzeum Józefa Piłsudskiego. Wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935” to chronologiczna opowieść o Józefie Piłsudskim i epoce, w której żył.

Dworek „Milusin” i ogród historyczny. W 1923 r. rodzina Piłsudskich wprowadziła się do „Milusina”. Gdy Marszałek zrezygnował z pełnienia funkcji państwowych, dom w Sulejówku stał się miejscem jego wytchnienia. Ogród historyczny otaczający dworek to miejsce z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką, pozwala poznać uroki dawnego letniska, jakim był Sulejówek.

Obiad

RADZYMIN
Choć historia miasta sięga średniowiecza, to Radzymin najbardziej znany i kojarzony jest z Bitwą Warszawską 1920 r. Odbicie Radzymina z rąk wroga 15 sierpnia 1920 r. stało się przyczynkiem ustanowienia w tym dniu Święta Wojska Polskiego, a sam Radzymin został nazwany „Miastem Cudu nad Wisłą”.

Zobaczymy tu cmentarz żołnierzy poległych w 1920 r. oraz Izbę Pamięci Bitwy Warszawskiej. Miasto swój historyczny rozkwit przeżywało w XVIII wieku, kiedy właścicielką Radzymina była księżna Eleonora Czartoryska. Ufundowała ona murowany kościół (obecnie kolegiata) wraz z dzwonnicą, plebanią i szkołą elementarną, a także zbudowała kompleks pałacowo-parkowy, którego fragment zachował się w postaci Parku Czartoryskiej wraz z Domkiem Ogrodnika. Zobaczymy tu wystawę historyczną dotyczącą właścicieli Radzymina.

Ok. 20:30 powrót do Białegostoku

Jeśli nie jesteś członkiem PTTK, w kolejnym kroku podaj swoją datę urodzenia na potrzeby ubezpieczenia NNW.

Pobierz szczegółowy plan wycieczki i regulamin udziału