Ziemia Bielska

11 czerwca 2022

jednodniowa architektura drewniana grodzisko

Ziemia Bielska

Okolice Bielska Podlaskiego to kraina kolorowych cerkwiprawosławnych, architektury drewnianej i "wiejskich klimatów". Nie brakuje także śladów osadnictwa wczesnośredniowiecznego oraz miejsc pamięci po kataklizmach ostatniej wojny. Na wycieczce poznamy miejsca i osoby związane z tymi terenami, w tym "nieodkrytego"architekta Zachariasza Szachowicza. TRASA: Bielsk Podlaski - Szastały - Widowo - Haćki - Rajsk - Plutycze

UWAGA!

Ze względu na sytuację epidemiologiczną prosimy o dostosowanie się do obowiązujących wytycznych w zakresie bezpieczeństwa i posiadanie niezbędnej ochrony ust i nosa!

CENA: 150 zł/os. 140 zł/członkowie PTTK 120 zł/przewodnicy PTTK Wpłacać można przelewem na nasze konto 81 1020 1332 0000 1902 0322 8202 z dopiskiem “Ziemia Bielska” lub gotówką/ kartą w naszej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 53.

za pomocą załączonego formularza rezerwacyjnego przyjmujemy do 3 czerwca 2022 r.

przejazd autokarem, obiad, opieka przewodnika, ubezpieczenie NNW.

1) Realizacja wycieczki zależna jest od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

2) Kolejność odwiedzanych miejsc może ulec zmianie.

8:00 wyjazd z Białegostoku, parking przy pomniku ks.Popiełuszki
OSUSZEK
Spacer leśną ścieżką edukacyjną do miejsca, gdzie Niemcy dokonywali masowych mordów mieszkańców ziemi bielskiej w czasie II wojny światowej.Obejrzymy pomnik zaprojektowany przez Zachariasza Szachowicza.
BIELSK PODLASKI
Następnie udamy się na cmentarz miejski w BIELSKU PODLASKIM, gdzie spoczęła część ofiar z Osuszka. W centrum miasta, w trakcie spaceru poznamy inne miejsca związane z historią ziemi bielskiej oraz osobą Szachowicza.
SZASTAŁY, WIDOWO
Następnie udamy się do dwóch dawnych tzw. „wsi mieszczańskich” Bielska Podlaskiego, gdzie oprócz drewnianej zabudowy obejrzymy dwie cerkwie projektu Szachowicza.
Obiad
HAĆKI
Zobaczymy tu jedno z najlepiej w regionie zachowanych stanowisk archeologicznych z wczesnośredniowiecznym grodziskiem datowanym na V-XII wiek n.e.
RAJSK
Nasza trasa wiedzie dalej do wsi, która w czasie wojny została spalona przez Niemców.
PLUTYCZE
Na zakończenie odwiedzimy wieś rozsławioną serialem „Rolnicy z Podlasia”, z kolorowymi domami i przepiękną ornamentyką okiennic, tak charakterystyczną dla podlaskich wsi.
Powrót do Białegostoku ok. 18:00