Koło PTTK „Senior”

Aktualności

Drogie Seniorki i Seniorzy, zapraszamy na sierpniowe i wrześniowe wyprawy!

Pozdrawiam i do zobaczenia

Prezes Koła PTTK "Senior" Teresa Pruciak tel. 511 302 176

14.08.2021 sobota - Podlaskie miasta: Sokółka
Wycieczka do Sokółki: kościół św. Antoniego, cerkiew św. Aleksandra Newskiego, muzeum Ziemi Sokólskiej, dawne cmentarze.

Dystans: 4 km

Miejsce zbiórki, godzina odjazdu:

Dworzec PKP, pociąg do Sokółki, godz. 9:15, powrót Voyager o godz. 14;10 + 4 zł bilet do muzeum

30.08.2021 poniedziałek - Ujście rzeki Supraśl do Narwi
Przejazd autobusem do wsi Złotoria. Spacer wzdłuż rzeki Narew do jazu i powrót do wsi.

Dystans: 6 km

Miejsce zbiórki, godzina odjazdu:

Dworzec PKS, autobus do Złotorii godz. 10:30. Powrót o godz. 14:02

06.09.2021 poniedziałek - Puszcza Białowieska
Przejazd do Hajnówki. Spacer czerwonym szlakiem do cudownego źródła Krynoczka. Powrót pociągiem do Białegostoku.

Dystans: 15 km

Miejsce zbiórki, godzina odjazdu:

Dworzec PKP, pociąg do Hajnówki godz. 08:57 Powrót godz. 15:15.

25.09.2021 sobota - Niewodnica Kościelna
Zwiedzanie sanktuarium św. Antoniego w Niewodnicy Kościelnej, spacer do Księżyna.

Dystans: 6 km

Miejsce zbiórki, godzina odjazdu:

Dworzec PKP, odjazd busa do Niewodnicy godz. 10:30. Powrót z Księżyna aut. nr 10 godz. 14;36

Historia Koła

Koło zostało założone 25 listopada 2009 r., a pierwszym prezesem została Alicja Temler. Koło prowadziła przy współpracy Alicji Jacewicz, Heleny Kurzy, Marii Wójcickiej i Aleksandry Zawadzkiej. Od 2012r do 2016r. funkcje prezesa pełniła Zofia Stanisławska.

Działalność Koła spotkała się z uznaniem Prezesa Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którym Koło ściśle współpracuje.

Koło współpracuje z Klubem „Mozaika”, „Tramp” a także z osobami niezrzeszonymi.

Cele działalności klubowej:

>>> Organizacja spacerów i rajdów po regionie Podlasia.

W celu zaktywizowania osób starszych, najczęściej emerytowanych, do aktywności fizycznej.

>>> Integracja.

Osoby na emeryturze, często samotne, nudzą się w domu. Spotkania w grupie sprzyjają nawiązaniu kontaktów, przyjaźni, poczucia przynależności do grupy.

>>> Zdrowotność.

Ruch, spacery, wędrówki pozwalają na utrzymanie na dobrym poziomie kondycji fizycznej. Jeszcze większe znaczenie ma kondycja psychiczna. W trudnych chwilach życia jesteśmy gotowi pomagać sobie nawzajem. Pamiętamy o sobie i pomagamy w sytuacjach kryzysowych. Wymieniamy doświadczenia. Przekazujemy informacje, nie tylko o imprezach turystycznych ale o zdrowiu kulinariach, kulturze.

>>> Poznawcze.

Na spacerach zwracamy uwagę na otaczający nas świat. Pilnie obserwujemy przyrodę; ptaki rośliny, zwierzęta. Zdobytą wiedzę wykorzystujemy w Quizach, które przygotowuje nam przewodnik Iza Walentynowicz. Wzbogaceni o wiedzę przyrodniczą i historyczną chętnie wykorzystujemy w rozmowach z wnukami i znajomymi.

>>> Kształcące.

Rozwijamy swoje umiejętności. Grupa osób, pasjonatów fotografii, utrwala naszą przygodę z naturą i zabytkami na zdjęciach. Inni pisząc sprawozdania, rozwijają swój talent literacki. Marsz przy gawędach i śpiewie mija szybko i nie powoduje większego zmęczenia. Do domu wracamy uśmiechnięci, zadowoleni, wzbogaceni o wiedzę i doświadczenie, dotlenieni i przyjemnie zmęczeni.

Relacje z wydarzeń

W dniu 08.08.2021 odbył się spływ kajakowy rzeką Narwią na odcinku Doktorce-Suraż . Dzień nas przywitał słońcem jednak jadąc na miejsce rozpoczęcia spływu przybywało chmur, a w trakcie płynięcia zostaliśmy oprószeni małym deszczykiem .Rzeka jest bardzo urokliwa a bardzo liczne meandry powodowały, że trzeba było ciągle trzymać  się na baczności aby nie zaliczyć wywrotki. Wszyscy szczęśliwie dopłynęliśmy nawet przed zaplanowanym czasem, który wykorzystaliśmy  na zwiedzanie starego grodziska Suraża  Zjedliśmy pyszny obiad  i wróciliśmy do Białegostoku lekko zmęczeni ale bardzo szczęśliwi i wdzięczni p.Izie Walentynowicz za zorganizowanie wspaniałego spływu  DZIĘKUJEMY .

Wanda Kozakiewicz

Mimo deszczu 6-osobowa grupa Seniora wybrała się na 10-kilometrowy spacer po lesie szlakami żółtym i zielonym na trasie Święta Woda – Czarny Blok – Czarna Wieś Kościelna. Po drodze zbieraliśmy grzyby, szczaw, zobaczyliśmy młyn wodny w Ratowcu i kościół MB Anielskiej w Czarnej Wsi Kośc. Rajd prowadziła Iza Walentynowicz.


Barbara Łojewska

Z Ciasnego przewodnik Iza Walentynowicz poprowadziła nas zielonym szlakiem przez las, trasa
wynosiła 8,5 km. Po drodze oczy nasze cieszyły liczne leśne kwiaty, np. lilia zlotogłów, krwawnica
pospolita, miodunka. Każdy mógł „nawitaminizować się” czarnymi jagodami i malinami.
Zrelaksowani i dotlenieni wróciliśmy do Białegostoku.
Barbara Łojewska

Naszą wędrówkę zaczęliśmy od XVII-wiecznego Supraskiego Systemu Wodnego.  Majestat drzew, kwiaty, wolność od zgiełku, soczysta majowa zieleń, śpiew ptaków, odpoczywająca wśród traw sarna były tłem naszego 8-kilometrowego spaceru przez las. Rajd prowadziła Elżbieta Wiktor. Wszyscy dotlenieni wróciliśmy do Białegostoku.

Barbara Łojewska

Celem naszej wędrówki przez białostockie parki Planty – Park Konstytucji 3 Maja – Zwierzyniec – Opera  Podlaska było rozpoznawanie kwiatów wiosennych i szukanie kamiennych rzeźb. Z kwiatów łąkowych widzieliśmy kokorycz, ziarnopłon wiosenny, złoć, zawilce białe i żółte, krokusy. W salonie ogrodowym Pałacu Branickich są nasadzenia kwiatów sezonowych: stokrotki, hiacynty, narcyzy, prymule, niezapominajki, tulipany. Pan Piotr Pytasz w różnych miejscach umieścił  kamienne twarze, na naszej trasie widzieliśmy ich 12 szt.

Tym razem mieliśmy dwie przewodniczki PTTK Izę Walentynowicz i Hanię Wiatrowską, które doskonale podzieliły się przekazywaniem nam wiedzy przyrodniczej i historycznej.

Barbara Łojewska

Nasza grupa turystyczna wzięła udział w świętowaniu ocalenia Lasu Turczyńskiego. Przeszliśmy żółtym szlakiem  trasę 4,5 km z Księżyna przez Turczyn na Nowe Miasto. Wzięliśmy udział w pikniku zorganizowanym przez stowarzyszenie Okolica; były odczytane fragmenty Decyzji Ministra Klimatu i Środowiska, animacje taneczne, zdjęcia z myszką Miki.  Działania społeczników na rzecz ochrony Lasu Turczyńskiego są na stronie ratujlas.pl  i na fb

Spacer prowadziła Iza Walentynowicz, wszyscy wrócili do domów dotlenieni i zadowoleni.

Barbara Łojewska

GALERIA

Kulig Uniwersytecki  dnia  20.01.2019 r.

Wsiadając do autokaru wiedzieliśmy, że jest śnieg i odpowiednia temperatura. Na miejscu w czekały na nas sanie. Przejażdżka wśród masztowych świerków Puszczy Knyszyńskiej była urocza. Na biesiadzie uraczyliśmy się grzańcem, herbatą, bigosem. Ognisko radośnie paliło się, ale niestety parę kiełbasek spadło do ognia – musimy wprawić się w nadziewaniu jej na patyki. Były wspólne tańce i śpiewy, rozmowy, spacery po rozległej posesji. Zaprzyjaźnił się z nami zabłąkany pies.

Pełni wrażeń wróciliśmy z Bobrowej Doliny do Białegostoku.

Notowała Barbara Łojewska

GALERIA

W ponad 50-osobowym gronie Koło PTTK Senior uroczyście obchodziło swoje 10-lecie. Autokarem dojechaliśmy do Krasnego, a następnie przeszliśmy do hotelu „Pięć Dębów” w Supraślu. Po spacerze przez Puszczę Knyszyńska rozpoczęła się część oficjalna.

Wśród zaproszonych gości byli:

– Izabela Walentynowicz i Hanna Wiatrowska – przedstawicielki Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku,

– Alicja Temler i Zofia Stanisławska – poprzednio prowadzące Koło PTTK Senior,

– Alicja Wysocka z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku,

 – Bożena Mucha, Adam Mucha i Nina Pietuchowska reprezentowali klub Mozaika.

 Zaproszeni goście zostali przywitani przez prowadzącą część oficjalną uroczystości, szczególnie ciepło powitana była inicjatorka i założycielka Koła PTTK Senior Alicja Temler oraz następna prezes Koła Zofia Stanisławska.

Teresa Pruciak, aktualna prezes Koła PTTK Senior, przedstawiła prezentację działalności Koła ilustrowaną licznymi zdjęciami z wypraw pieszych i autokarowych. Wśród uczestników spotkania pojawiły się wspomnienia i żywe reakcje.

Następnym punktem części oficjalnej było wręczenie dyplomów PTTK za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa oraz przekazanie upominków dla 15 najaktywniejszych członków Koła.

Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach wyrazili radość, podzielili się refleksjami i wspomnieniami, życzyli dalszej równie owocnej pracy Koła.

Część konsumpcyjna uroczystości odbyła się na zewnątrz. Żurek, bigos i kiełbaski smakowały wyśmienicie.  Radosnym śpiewom przy ognisku wprost nie było końca.

 Cieszymy się ze wspólnego świętowania w tak licznym gronie, na długo zachowamy wspomnienia, okolicznościowy znaczek 10-lecia, czapeczki i daszki będziemy nosić na wszystkich naszych następnych rajdach, torby posłużą na zakupy, dyplomy znajdą się w domowych archiwach, najaktywniejsi członkowie będą reklamować Wschodzący Białystok.

Organizację jubileuszu 10-lecia Koła PTTK Senior finansowo wsparli: Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku, Informacja Turystyczna i Wschodzący Białystok. Dziękujemy naszym sponsorom.

Barbara Łojewska

Wycieczka turystyczna koła Senior Druskienniki w zimowo – świątecznej szacie dnia  12.01.2019 r.

Veisiejai – tu  przez cztery miesiące w 1885r. pracował Ludwik Zamenhof, lekarz z dyplomem popadł w konflikt z miejscowym znachorem, a po nocach pracował nad gramatyką języka esperanto zużywając 3 funty świec tygodniowo.  Pomnik Zamenhofa odsłonięto w 1998 r.

Park Grutas – kosztem 150 tys. EUR sprowadzono ze wszystkich miast Litwy pomniki z okresu sowieckiej dominacji. Wysokość pomnika Lenina była wprost proporcjonalna do wielkości miejscowości. Na terenie Litwy działała partyzantka komunistyczna, która w czasie wojny walczyła z niemieckim okupantem, a w czasie pokoju z oporną ludnością. Litewski odpowiednik „Prawdy” miał tytuł TIESA.

Muzeum leśne – rzeźby zwierząt i postacie z litewskich bajek.

Druskienniki – odkryte przypadkowo przez miejscowego chłopca, który owrzodzone nogi obmywał w źródełku. W 1794r. Stanisław August Poniatowski nadał Druskiennikom status miejscowości leczniczej, a w  1837r. car Mikołaj I – tytuł uzdrowiska.

Mikołaj Konstanty Ciurlionis [1875 – 1911] – kompozytor, malarz, prekursor symbolizmu. W czterech drewnianych domach muzealnych są eksponowane: 1) zdjęcia z życia rodzinnego, 2) pokoje: rodziców i gościnny, 3) pracownia artysty, 4) obrazy i muzyka artysty.

Wszystkie widziane przez nas miejsca wspaniale prezentowały się w czapach ze śniegu. Świąteczne dekoracje Druskiennik zachwycały nas, szczególnie ogromna choinka z koroną na szczycie i choinki reklamujące różne firmy.

Dziękujemy Izie Walentynowicz, która jak zwykle z ogromnym zaangażowaniem, przekazała nam masę informacji  na temat zwiedzanych miejsc.

Notowała Barbara Łojewska

GALERIA

Zarząd Koła

Koło PTTK „SENIOR” przy Regionalnym Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Białymstoku.

Na walnym Zgromadzeniu w dniu 21 października 2016 r. został wybrany zarząd Klubu, w skład którego wchodzą:

Prezes Koła PTTK „SENIOR” –Teresa Pruciak tel. 511 302 176

V-ce Prezes – Elżbieta Wiktor

Sekretarz – Helena Kurza

Skarbnik – Jadwiga Murzyn

Członek – Barbara Łojewska od czerwca 2019r

0
Tylu członków liczy Koło

Galeria zdjęć