Klub Turystyczny „Senior”

Aktualności

Drogie Seniorki i Seniorzy, zapraszamy na jesień i zimę z Klubem PTTK „Senior”. Poniżej znajduje się kalendarz imprez planowanych na IV kwartał 2022 roku.

Program spacerów i wycieczek

Program spacerów i wycieczek Klubu Turystycznego PTTK SENIOR na IV kwartał 2022 r.

05.12. poniedziałek - Rzeka Narew

Pańki – jaz na rzece Narew – Rzędziany

Liczba km: 6

Zbiórka: Dworzec PKS Nova, autobus w kierunku Kruszewa: Pańki, godz. 11:30

17.12. sobota - Spotkanie opłatkowe

Szczegóły w późniejszym terminie

Prezes Klubu Turystycznego PTTK SENIOR – Krystyna Kulesza, tel. 505 628 251, email: k.kulesza7@wp.pl

Telefon do przewodnika: Iza Walentynowicz, 602 407 533

Historia Klubu

Koło zostało założone 25 listopada 2009 r., a pierwszym prezesem została Alicja Temler. Koło prowadziła przy współpracy Alicji Jacewicz, Heleny Kurzy, Marii Wójcickiej i Aleksandry Zawadzkiej. Od 2012r do 2016r. funkcje prezesa pełniła Zofia Stanisławska.

Działalność Koła spotkała się z uznaniem Prezesa Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którym Koło ściśle współpracuje.

Koło współpracuje z Klubem „Mozaika”, „Tramp” a także z osobami niezrzeszonymi.

Cele działalności klubowej:

>>> Organizacja spacerów i rajdów po regionie Podlasia.

W celu zaktywizowania osób starszych, najczęściej emerytowanych, do aktywności fizycznej.

>>> Integracja.

Osoby na emeryturze, często samotne, nudzą się w domu. Spotkania w grupie sprzyjają nawiązaniu kontaktów, przyjaźni, poczucia przynależności do grupy.

>>> Zdrowotność.

Ruch, spacery, wędrówki pozwalają na utrzymanie na dobrym poziomie kondycji fizycznej. Jeszcze większe znaczenie ma kondycja psychiczna. W trudnych chwilach życia jesteśmy gotowi pomagać sobie nawzajem. Pamiętamy o sobie i pomagamy w sytuacjach kryzysowych. Wymieniamy doświadczenia. Przekazujemy informacje, nie tylko o imprezach turystycznych ale o zdrowiu kulinariach, kulturze.

>>> Poznawcze.

Na spacerach zwracamy uwagę na otaczający nas świat. Pilnie obserwujemy przyrodę; ptaki rośliny, zwierzęta. Zdobytą wiedzę wykorzystujemy w Quizach, które przygotowuje nam przewodnik Iza Walentynowicz. Wzbogaceni o wiedzę przyrodniczą i historyczną chętnie wykorzystujemy w rozmowach z wnukami i znajomymi.

>>> Kształcące.

Rozwijamy swoje umiejętności. Grupa osób, pasjonatów fotografii, utrwala naszą przygodę z naturą i zabytkami na zdjęciach. Inni pisząc sprawozdania, rozwijają swój talent literacki. Marsz przy gawędach i śpiewie mija szybko i nie powoduje większego zmęczenia. Do domu wracamy uśmiechnięci, zadowoleni, wzbogaceni o wiedzę i doświadczenie, dotlenieni i przyjemnie zmęczeni.

Relacje z wydarzeń

W zimowy poniedziałek przeszliśmy wzdłuż kolejki wąskotorowej od Czarnej Białostockiej przez
Czeremchową Trybę, Ożynnik do Studzianek. Szliśmy szlakami niebieskim i żółtym i po torach kolejki
wybudowanej w 1916 r. a zamkniętej w 1993 r. Mimo prawie przenikliwego ziąbu 27 – osobowa
grupa z naszą przewodnik Izą Walentynowicz skorzystała z uroków spaceru po lesie.

Barbara Łojewska

 

Spacer Klubu Turystycznego PTTK Senior po ogrodzie paradnym Branickich


42 osoby z Klubu PTTK Senior ponad godzinę spędziło w ogrodzie paradnym Branickich.

Nasza przewodnik Iza Walentynowicz przygotowała nam plan ogrodu a my podzieleni na 12 grup według naszych znaków Zodiaku, szukaliśmy alegorii żywiołów, figur Zodiaku, rzeźb, wizualizacji pór roku i waz, nanosiliśmy obiekty na mapki. Zwyciężyły wszystkie podgrupy.

Teraz podczas indywidualnych spacerów po pałacowym ogrodzie będziemy świadomie patrzeć na jego założenie architektoniczne.
Barbara Łojewska

Zdjęcia wykonał: Janusz Krasiński

Poniedziałek spędziliśmy na wspaniałym spacerze po Puszczy Knyszyńskiej: od Świętej Wody szliśmy
żółtym szlakiem pieszym do Kiszukówki, gdzie w doskonale zagospodarowanej oazie spokoju,
odpoczęliśmy przy ognisku z kiełbaskami. W obie strony szliśmy przez jesienny las, wśród kolorowych
liści, żółknących traw i grzybów: tych zbieranych i tych tylko cieszących oczy. 35 osób pod opieką
naszej przewodnik Izy Walentynowicz dobrze spędziło czas zażywając terapeutycznej kąpieli leśnej.
Barbara Łojewska

W dniu 8 października 2022 r. członkowie Klubu Turystycznego Senior wybrali się kolejny spacer: tym razem po mieście w poszukiwaniu drzew – pomników przyrody cz. II.
Swój spacer 25-cio osobowa grupa rozpoczęła przy kościele Św. Rocha, przy pięknej niegdyś alei lip na ulicy Lipowej a dziś niestety zdegradowanej. Na trasie podziwiano klon zwyczajny, modrzew europejski czy przepiękną aleję dębów. Spacer prowadziła Iza Walentynowicz.
 
Zdjęcia wykonała: Stenia Kozłowska


 
 

01.10.2022 30-Lecie RO PTTK Białystok

19 członków Koła Turystycznego PTTK Senior wraz z naszą przewodnik Izą Walentynowicz wzięło udział w części plenerowej obchodów 30-Lecia RO PTTK Białystok. Od Popiołówki okrężną droga przez Ostrą Górę, Sitkowo, Łubiankę, Białousy, Długi Ług, Szaciłówkę dojechaliśmy do Korycina. Cała drogę Sylwia Bućko opowiadała o historii tego regionu. W Korycinie odwiedziliśmy rynek, kościół i park plebański. W Dzięciołówce obejrzeliśmy wspaniałą wystawę prac pensjonariuszy domu pomocy społecznej. Pan Łukasz Makowski oprowadził nas po grodzisku w Milewszczyźnie, gdzie nawarstwia się 1000 lat historii. Miło spędziliśmy czas przy ognisku, rozmowach, prelekcjach  i obfitym poczęstunku.

Barbara Łojewska

 

 Wycieczka  Klubu Turystycznego PTTK Senior

Twierdza Modlin u ujścia Narwi do Wisły jako miejsce obronne zaczęła powstawać podczas potopu szwedzkiego, potem fortyfikacje budowali i Napoleon, i zaborcy carscy. Zwiedzając twierdzę z ponad 2-kilometrowymi koszarami wysłuchaliśmy opowieści o Baśce Murmańskiej.

Następnie odwiedziliśmy Palmiry – miejsce kaźni, Stawisko, gdzie mieszkali państwo Iwaszkiewicz poeta liryczny i czytelniczka idealna, miasto – ogród Podkowa Leśna z najpunktualniejszymi pociągami, nocleg mieliśmy w Niepokalanowie.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Sochaczew z ruinami zamku książąt mazowieckich, Żelazową Wolę – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, Brochów z zabytkowym obronnym kościołem, Wyszogród z Górą Zamkową, Czerwińsk z sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i muzeum misyjnym, Pułtusk z najdłuższym rynkiem w Europie.

Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, zarówno nasza przewodnik Iza Walentynowicz jak i lokalni przewodnicy przekazali nam dużo informacji.

Barbara Łojewska

 

Spacer  Klubu Turystycznego PTTK Senior

Spotkaliśmy się przy ul. Ciołkowskiego przy pomniku Żołnierzy Armii Radzieckiej. 700 – hektarowy Las Solnicki  leży w obrębie granic Białegostoku i należy do nadleśnictwa Dojlidy. Niebieskim szlakiem przeszliśmy przez Olmonty (Bitwa pod Białymstokiem 1769) i Izabelin (miejsce kaźni okresu powojennego). Nasz spacer zakończyliśmy na Campusie Uniwersytetu, oglądając wystawę dzwonków p. Lecha Pileckiego.

Przewodnikiem 19 – osobowej grupy była Hania Wiatrowska. Słuchaliśmy opowieści Hani i czytaliśmy tablice informacyjne.

Barbara Łojewska

 

W dniu 20 sierpnia 2022 r. członkowie Klubu Turystycznego PTTK Senior wybrali się na kolejny spacer do Puszczy Knyszyńskiej Nadleśnictwa Waliły.
Szlak prowadził przez pola pełne dojrzałej już gryki czy dorodnych dyń a na łąkach widzieliśmy mnóstwo nawłoci w pełnym rozkwicie. Ta polska mimoza zwiastuje nadchodząca już jesień. W Królowym Stojle mijaliśmy niewielki żelbetowy most nad Supraślą imienia Sońki i Joachima – w okolicach którego niewykluczone, że w czasie II wojny światowej spotykali się: Joachim – niemiecki oficer i Sońka tutejsza z pobliskiej wioski – postacie tak sugestywnie opisane w romansie Ignacego Karpińskiego „Sońka”. W Słuczance, czekając na autobus, posilaliśmy się jabłkami przyniesionymi przez życzliwą mieszkankę wsi.
Przewodnikiem 17 osobowej grupy była Iza Walentynowicz.
Tekst i zdjęcia: Krystyna Kulesza

Nasz spacer w poszukiwaniu pomników przyrody w Białymstoku rozpoczęliśmy w Parku Konstytucji 3 Maja gdzie rosną dwie okazałe sosny zwyczajne, następne drzewa pomnikowe: przy ul. Wołodyjowskiego 8 dąb „Michał Wołodyjowski”, wiąz szypułkowy przy Malmeda 31A, okazały dąb szypułkowy przy ul. Skorupskiej 34, klon zwyczajny i buk zwyczajny na posesji Traugutta 11 i grupa drzew za Topolanką ( dęby szypułkowe, kasztanowiec, jesion wyniosły).
Spacer 25 – osobowej grupy prowadziła Iza Walentynowicz.
Barbara Łojewska

 

Klub Turystyczny PTTK SENIOR w dniu 5 lipca 2022 r. zorganizował spływ kajakowy w Biebrzańskim Parku Narodowym.
30-osobowa grupa rozpoczęła spływ w Brzostowie, gdzie zostały podstawione kajaki i popłynęliśmy Biebrzą w kierunku Wizny. Podziwialiśmy miejsca, które wcześniej mogliśmy oglądać z innej perspektywy: i tak przepływaliśmy obok punktu widokowego w Burzynie, z tarasu którego niedawno podziwialiśmy biebrzańskie rozlewiska czy też obok grodziska Sambory, z którego to miejsca widzieliśmy jak Biebrza wpływa do Narwi a teraz właśnie przepłynęliśmy ten odcinek kajakami.
Pogoda dopisała, humory też. Były kiełbaski i konkurs z nagrodami o Biebrzańskim Parku Narodowym, który zorganizowała nasza niezastąpiona przewodniczka Iza Walentynowicz.
Wszyscy wróciliśmy do Białegostoku w świetnych humorach, gotowi na kolejne wycieczki a przede wszystkim na kolejny spływ.

Spacer  Klubu Turystycznego PTTK Senior

Mimo upału na naszą wyprawę do Puszczy Białowieskiej stawiły się 24 osoby. W Hajnówce odwiedziliśmy Muzeum Kultury Białoruskiej. Podczas prelekcji słuchaliśmy o pracy kołodzieja, stolarza, garncarza, rybaka, kowala. Zobaczyliśmy też  zdjęcia Podlasie w Obiektywie i wystawę etnograficzną Białoruska Zagroda. Następnie niebieskim szlakiem wędrowaliśmy przez Puszczę Białowieską przechodząc przez dwa rezerwaty: Władysława Szefera i Głęboki Kąt. Po drodze posilaliśmy się poziomkami. W bistro Babuszka zjedliśmy zamówione wcześniej pielmieni.

Spacer prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara Łojewska

 

Wycieczka  Klubu Turystycznego PTTK Senior

Święto Bożego Ciała obchodziliśmy w Łowiczu, podziwiając piękne łowickie stroje, (ubiór kobiecy waży 15 kg). Następnie pojechaliśmy do niewielkiej wsi Spycimierz, gdzie od 200 lat układane są dywany kwiatowe, tradycja ta w 2021 r. została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Zachwycaliśmy się niezapomnianym widokiem wzorów kwiatowo – roślinnych na 1,5 – kilometrowym dywanie. Mimo że w obie strony staliśmy w potężnym korku byliśmy zadowoleni i szczęśliwi.

Drugiego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Walewice, dobrze zachowaną posiadłość Marii Walewskiej, skansen Wsi  Łowickiej Maurzyce, prywatne Muzeum Ludowe  Rodziny Brzozowskich w Sromowie, park romantyczno – sentymentalny Heleny Radziwiłłowej Arkadia  oraz barokowy pałac Radziwiłłów w Nieborowie. 

Wycieczkę świetnie zorganizowała nasza przewodnik Iza Walentynowicz. Wszystkie dobre wrażenia i wspomnienia na długo zachowamy w pamięci.

Barbara Łojewska

zdjęcia: Zofia Stanisławska

Dnia 4 czerwca 2022 r. członkowie Klubu „Senior” przy RO PTTK wybrali się na kolejną wyprawę. Tym razem dość liczna grupa, bo licząca 39 osób pojechała PKS Nova do Czarnej Białostockiej nad Zalew Czapielówka.
Do zbiornika dotarliśmy szlakiem kolejki wąskotorowej. Przy tamie Czapielówka zatrzymaliśmy się przy źródle Romana. Źródło odkrył w 1995 r. śp. Roman Cyniak, postać bardzo znana w Czarnej Białostockiej jako wielki społecznik i miłośnik przyrody. W 2008 r. nad źródełkiem postawiono mały, pamiątkowy obelisk na cześć odkrywcy i wieloletniego gospodarza źródła. Wokół zalewu teren jest bardzo ładnie zagospodarowany. Między innymi znajdują się tablice edukacyjne mówiące dużo o florze i faunie charakterystycznej dla Zalewu Czapielówka. Przewodnikiem naszym jak zwykle była niestrudzona Iza Walentynowicz. Do Białegostoku wróciliśmy w świetnych humorach pociągiem Regio.
 
Tekst i zdjęcia Krystyna Kulesza

W drodze do Arboretum przeszliśmy ścieżką przyrodniczą Woronicza, zobaczyliśmy zagrodę dla żubrów w budowie. Po Arboretum oprowadzała nas Iwona Zinkiewicz.

Arboretum zorganizował w 1988 roku Wojciech Wygralak. Na 26 ha  zgromadzono ok. 350 gatunków drzew i krzewów. Zatrzymywaliśmy się przy kolekcjach: cisów, rododendronów, jarzębów, świerków, a po drodze były inne ciekawe rośliny, np. kokornak wielkolistny, mikrobiota syberyjska, klony, metasekwoja chińska.

Zegar kwiatowy opracowany w XVIII w. przez Lineusza ma wskazywać godziny według otwierania się kwiatów o określonych porach dnia.

Spacer przyrodniczy naszej 29-osobowej grupy prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara Łojewska

Zdjęcia: Krystyna Kulesza

Stawy Dojlidzkie ponoć wykopane przez Branickiego obejmują ok. 400 ha. Przeszliśmy groblami i szuwarami wzdłuż stawów do Sobolewa. Widzieliśmy świeżą wiosenną zieleń, żaby, mewy, czaple, łyski, ślimaki, drzewa poborowe. 25 członków naszego Koła pod opieką przewodnik Izy Walentynowicz skorzystało z relaksu nad miejską wodą.
Barbara Łojewska

Fotografie wykonała Krystyna Kulesza

Pojechaliśmy nową linią autobusowa nr 406. W Dobrzyniewie Fabrycznym zatrzymaliśmy się przy mini elektrowni wodnej.  Następnie przeszliśmy pod prąd wzdłuż głównej rzeki Puszczy Knyszyńskiej. Idąc groblą widzieliśmy wartko płynąca rzekę, przylatujące ptaki, nieśmiała wiosenną zieleń. Ciekawostką był trójkątny dom. Mijając Leńce doszliśmy do Jurowiec.  Spacer 21 członków naszej sekcji prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara Łojewska

Fot. Krystyna Kulesza

Od przystanku PKS w Krasnem przeszliśmy na Pólko. Była 36-osoba grupa z 5 ekologicznymi Marzannami, (jedna z nich miała barwy Ukrainy). Była część artystyczna i konsumpcyjna. Nasze eleganckie kukły popłynęły do morza. W Supraślu zdążyliśmy przed odjazdem autobusu skorzystać z haloterapii w nowej tężni. Spacer prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara Łojewska

12.03.2022 na dworcu PKP spotkało się 28 seniorów, to członkowie Koła PTTK Senior.

Przewodnikiem naszym Iza Walentynowicz. Autobusem PKP jedziemy do Łap Osse. I stąd idziemy do Płonki Kościelnej do cudownego źródełka. Według ludowych opowieści, źródełko wytrysnęło, gdy przy cudownym obrazie NMP zaczęły dziać się cuda. I od tamtej pory przybywają wierni na odpust do Płonki i odwiedzają źródełko.

Płonka Kościelna to niewielka wieś leżąca niedaleko Łap. Od 300 lat ściągają tu pielgrzymi, aby modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej.

Następnie zwiedzimy sanktuarium p.w. św. Michała Archanioła z cudownym obrazem Matki Bożej. Przy kościele znajduje się zabytkowa drewniana kaplica grzebalna ( dawna dzwonnica z 1800r). W historii w tym miejscu istniało kilka kościołów drewnianych. Obecnie jest to kościół murowany w stylu neogotyckim zbudowany w 1905 – 1913. Obok kościoła na skrzyżowaniu dróg znajduje się okazały pomnik Jana III Sobieskiego. Jan III Sobieski rządził w latach 1674-1696 a wówczas w Płonce panowało duże ożywienie religijne w związku z obrazem. Król przed wyprawą wiedeńską odwiedził Częstochowę i inne cudowne miejsca. W 1983 roku w 300 lecie wiktorii wiedeńskiej, parafia postawiła pomnik. Płonkowianie uznali ze mógł odwiedzić i ich miejscowość, choć brak na to dowodów.

Pogoda wycieczkowa. Wracamy żwawym krokiem do Łap do autobusu. Nasz spacer to ok.12 km. Trochę niepewności czy autobus nas zabierze, gdyż bywa różnie, ale tym razem udało się. I tak o godz. 17.00 jesteśmy w Białymstoku.

Elżbieta Wiktor

Irena Borysiewicz zdjęcia

Nasza przewodnik Iza Walentynowicz poprowadziła nas trzecim odcinkiem trasy architektury ceglanej, były to obiekty: ul. Świętojańska 15 – fabryka wełny i jedwabiu Beckera, ul. Mickiewicza 13a –dom Kirsznera, ul. Mickiewicza 15 – dwór fabrykanta Weltera, ul. Parkowa 1a – dom czynszowy, ul. Parkowa 6 – willa H. Willego, ul. Augustowska 6 – tkalnia fabryki Nowika z wieżą ciśnień. W spacerze uczestniczyły 33 osoby.

Barbara Łojewska

Zabłudów – miasto Chodkiewiczów, Radziwiłłów, Kruzenszternów, prawa miejsce uzyskał w 1553 r. Naszym celem był spacer do miejsca objawienia Matki Boskiej w 1965 r. Na łące stoi niewielka zadbana kapliczka upamiętniająca to wydarzenie. Byliśmy też na cmentarzach kalwińskim i żydowskim, zobaczyliśmy cerkiew Zaśnięcia NMP, kościół  pw. Św Piotra i Pawła. W nieustającym silnym wietrze 16-osobowa grupa z uwagą słuchała opowieści naszej przewodnik Izy Walentynowicz, i o Zabłudowie, i o cudzie.

Barbara Łojewska

W Suwałkach przeszliśmy śladami Marii Konopnickiej, Andrzeja Strumiłło, Andrzeja Wajdy, Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Lechosława Marszałka, Aleksandry Piłsudskiej.  Byliśmy w Muzeum Marii Konopnickiej – ciekawa prelekcja o życiu i twórczości poetki i w Muzeum Okręgowym – wystawa dzieje Suwalszczyzny, prace Wierusz-Kowalskiego i wystawa czasowa o dorobku artystycznym Andrzeja Wajdy.   Zobaczyliśmy ceglane kompleksy koszarowe, wnętrze galerii handlowej Plaza, ul. Kościuszki z klasycystyczną zabudową, kościoły, murale, figurki krasnoludków, Aquapark, aleję BluesFestiwal, cmentarze 7 wyznań. 

Przewodnik Iza Walentynowicz przekazała naszej 26-osobowej grupie wiele informacji o poszczególnych obiektach i historii miasta,

 Barbara Łojewska

Autorki zdjęć: Stenia Kamińska, Danuta Matuszewska

Na naszej trasie były dobrze zachowane budynki ceglane: Mazowiecka 33, Mazowiecka 35, Kopernika 21 (więzienie od carskich czasów),  Kopernika 21, Kopernika 50 i Bema 100 (byłe koszary 12 Mariampolskiego Pułku Dragonów, obecnie siedziba Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej).

Przewodnik Iza Walentynowicz opowiadała historię poszczególnych miejsc,  pogłębialiśmy swoją wiedzę z nazewnictwa architektonicznego, z zadumą zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej pomordowanych więźniów.

Barbara Łojewska

Nasza 40-osobowa grupa z przewodnik Izą Walentynowicz przeszła szlakiem najnowszej atrakcji turystycznej Białegostoku – „WidziMisie”. Male 40-50 – centymetrowe figurki misiów pojawiły się w ostatnich dniach grudnia 2021. Jest to efekt Budżetu Obywatelskiego 2018. Na naszej trasie były następujące misie:

–  Aktor – ul. Sienkiewicza,

– Pchający kulę – ul. Spółdzielcza,

– Ursido – ul. Zamenhofa,

–  św. Mikołaj – Skwer św. Konstantyna Wielkiego,

– Student – pac NZS,

–  Bluesman – Al. Bluesa,

– Hetmanowa – Bulwar Tadeusza Kielanowskiego,

–  Hetman – ul. Mickiewicza.  

Najbardziej spodobał się wszystkim Miś Bluesman, co jest potwierdzone kartami do głosowania.

Barbara Łojewska

Przeszliśmy ulicami Jurowiecką –Fabryczną – Sienkiewicza – Sobieskiego – Staszica – Warszawską zatrzymując się przy budynkach Białostockiej Szkoły Muratorskiej.  Nasza przewodnik Iza Walentynowicz wskazała poszczególne budynki i przybliżyła nam pojęcia: kaseton, lizena, pilaster, ryzalit, nad- i podokienniki, sterczyny, fryz, naroże.  Była to cenna lekcja dla 22 – osobowej grupy. Dostrzegliśmy maestrię ceglanych murów z przełomu XIX/XX wieku.

Barbara Łojewska

 


Po krótkiej wędrówce przez las doszliśmy do Ośrodka Rehabilitacyjno – Wypoczynkowego
„Sosenka” w Sochoniach. Pan Piotr Pytasz przywitał nas z radością i pokazał wszystkie
zgromadzone na posesji rzeźby głów. Granit, kwarc, gnejsy, porfir pod jego wprawną ręką
przemieniają się w ludzkie głowy z wydobytą fakturą kamienia. Rzeźby stają się ciekawsze po
polaniu wodą lub posmarowaniu tłuszczem. Nikt nie próbował policzyć wyrzeźbionych głów,
które widzieliśmy. W Sochoniach zaszliśmy do kaplicy pw. Św. Aniołów Stróżów. A potem
cześć rajdowiczów wróciła do Białegostoku, a część poszła w kierunku Wasilkowa.
33 – osobowy rajd prowadziła Iza Walentynowicz.
Barbara Łojewska

W dniu 5 listopada 2021r, wybraliśmy się do Muzeum Pamięci Sybiru przy
ul. Węglowej w Białymstoku. Mimo, że zapisywaliśmy się prawie miesiąc wcześniej wszyscy stawili się punktualnie. Było nas 25 osób. Przewodnikiem po muzeum była Hania Wiatrowska.

Muzeum bardzo nowoczesne a jednocześnie tradycyjne. Wiele eksponatów , do tego  wizualizacje.

Hania –przewodnik przedstawiła mam historię barwnie, przytaczając nieznane nam fakty.  Życie Sybiraków było tragiczne, niewielu wróciło z wygnania. Mimo trudów musieli normalnie żyć. Dzieci bawiły się, uczyły się a także pracowały. Dorośli pracowali ponad siły w warunkach urągających człowiekowi. Na osobę dostawali 300g chleba dziennie, na osobę.

W ostatniej sali, w piwnicy, stały kolumny, na których były wypisane nazwiska żołnierzy, w większości oficerów, którzy zginęli w obozach w Katyniu, Ostaszkowie, na Syberii. Tysiące nazwisk, a pod każdym człowiek, za którym  tęskniła żona, dzieci rodzice…

Nasi  seniorzy byli bardzo zainteresowani historią życia Sybiraków. Było dużo pytań. Mimo, że na oprowadzanie jest przeznaczone 1,5 godziny my wyszliśmy stamtąd po 2 godzinach  i 45 minutach.

To był cenny czas.

Teresa Pruciak

23.10.2021 członkowie Koła PTTK Senior wybrali się na swój kolejny spacer. Planowana trasa to II etap szlaku im Witolda Sławińskiego, Katrynka – Czarny Blok – Horodnianka. 18 osób spotyka się na dworcu PKS przed godz. 8.00. I tu niespodzianka, kierowca stwierdził, że niestety nas nie weźmie, gdyż ma już komplet pasażerów. I teraz szybka decyzja co dalej, Voyager też nas nie zabiera. Decyzja jedziemy aut. nr 100 do Wasilkowa może Św. Wody i tam zorganizujemy jakiś spontaniczny spacer. Nasza nowa koleżanka Ania informuje mnie, że zna dobrze Wasilków i okolice gdyż tam mieszka. Wysiadamy w Wasikowie za Cerkwią. Obrzeżami Wasilkowa idziemy w kierunku rzeki Supraśl. Okolice są nam mało znane ale są bardzo ciekawe. Teren pagórkowaty dużo przestrzeni, a w dali rzeka Supraśl. Podziwiamy kolory jesieni, gdyż pogoda nam dopisała. W trakcie spaceru robimy przerwę na drugie śniadanie. Po chwili drugą przerwę. Nasz kolega Edek przedstawił nam świeżo popełnione dwa kolejne wiersze, które z dużą przyjemnością wysłuchaliśmy. I tak przez Dąbrówki idziemy do Św. Wody. Tak pokonaliśmy 10 km. Dziękujemy Ani. Oczekiwanie na autobus uprzyjemniliśmy sobie kawą, a niektórzy zupą. I kończąc ten nasz spacer, koleżanki stwierdziły, że zgodnie z powiedzeniem, „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”. I w dobrym nastroju wracamy do Białegostoku.

 Elżbieta Wiktor

Koło PTTK Senior wybrało się do zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej. Z Katrynki przeszliśmy końcowy odcinek zielonego szlaku im. Sławińskiego.  Jesień w puszczy, wśród drzew iglastych nasze oczy cieszyły kolorowe liście dębów, klonów, brzóz, żółknące paprocie. Parę osób wypełniło torby opieńkami.  23 – osobowy rajd prowadziła Iza Walentynowicz.  Przez cały czas przemarszu wdychaliśmy świeże powietrze.

Barbara Łojewska

Niewodnica Kościelna to rozległa wieś rodziny Koryckich, powstała w XVI w.  Neogotycki kościół parafialny pw. Św. Antoniego Padewskiego wybudowany był pod koniec XIX w. Parafia powstała w 1569 r. Drewniany kościół pw. Św. Trójcy ufundowany przez właścicieli wsi zniszczyła wichura, ze starego kościoła zachował się  obraz św. Antoniego z licznymi wotami wiernych. Freski w świątyni w latach 70-tych XX w. namalował Józef Łotowski. Przy kościele usytuowana jest Droga Krzyżowa z postaciami naturalnej wielkości.

Po zwiedzeniu kościoła i miejscowego cmentarza zielonym i żółtym szlakiem przeszliśmy przez las do Księżyna. Rajd prowadziła Iza Walentynowicz, było 17 osób.

Barbara Łojewska

18-osobowa grupa członków Koła PTTK Senior odwiedziła Bramę do Puszczy Białowieskiej. Po obejrzeniu drewnali Arkadiusza  Andrejkowa na budynku PKP i przejściu przez park miejski weszliśmy na czerwony szlak prowadzący do uroczyska Krynoczka. Miejsce to od XIII w. słynie z cudownej wody leczącej oczy i płuca. Dzięki życzliwości duchownego mogliśmy wejść do wnętrza cerkwi XIX-wiecznej pw. Św.  Braci Machabeuszy. W Hajnówce byliśmy w neobarokowym kościele św. Cyryla i Metodego zaprojektowanego przez Michała Banasza. Nasza przewodnik Iza Walentynowicz przekazała nam wiele informacji o Hajnówce, odwołując się do Katarzyny Bondy i Wojciecha Koronkiewicza.

Barbara Łojewska

PKSem pojechaliśmy do położonej na wysokim brzegu Narwi Złotorii. Wędrując mokrą łąką wśród wierzb i topoli, jesiennej roślinności, pól kukurydzy doszliśmy do miejsca, gdzie łagodnie rzeka Supraśl wpada do Narwi i do jazu na Narwi. W Złotorii oglądaliśmy domy ustawione wzdłuż szosy, pełne kwiatów i malin ogródki przydomowe,  drewniany kościół św. Józefa z lat 20-tych XX wieku. Naszą 10-osobową grupę prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara Łojewska

W dniu 08.08.2021 odbył się spływ kajakowy rzeką Narwią na odcinku Doktorce-Suraż . Dzień nas przywitał słońcem jednak jadąc na miejsce rozpoczęcia spływu przybywało chmur, a w trakcie płynięcia zostaliśmy oprószeni małym deszczykiem .Rzeka jest bardzo urokliwa a bardzo liczne meandry powodowały, że trzeba było ciągle trzymać  się na baczności aby nie zaliczyć wywrotki. Wszyscy szczęśliwie dopłynęliśmy nawet przed zaplanowanym czasem, który wykorzystaliśmy  na zwiedzanie starego grodziska Suraża  Zjedliśmy pyszny obiad  i wróciliśmy do Białegostoku lekko zmęczeni ale bardzo szczęśliwi i wdzięczni p.Izie Walentynowicz za zorganizowanie wspaniałego spływu  DZIĘKUJEMY .

Wanda Kozakiewicz

Mimo deszczu 6-osobowa grupa Seniora wybrała się na 10-kilometrowy spacer po lesie szlakami żółtym i zielonym na trasie Święta Woda – Czarny Blok – Czarna Wieś Kościelna. Po drodze zbieraliśmy grzyby, szczaw, zobaczyliśmy młyn wodny w Ratowcu i kościół MB Anielskiej w Czarnej Wsi Kośc. Rajd prowadziła Iza Walentynowicz.


Barbara Łojewska

Z Ciasnego przewodnik Iza Walentynowicz poprowadziła nas zielonym szlakiem przez las, trasa
wynosiła 8,5 km. Po drodze oczy nasze cieszyły liczne leśne kwiaty, np. lilia zlotogłów, krwawnica
pospolita, miodunka. Każdy mógł „nawitaminizować się” czarnymi jagodami i malinami.
Zrelaksowani i dotlenieni wróciliśmy do Białegostoku.
Barbara Łojewska

Naszą wędrówkę zaczęliśmy od XVII-wiecznego Supraskiego Systemu Wodnego.  Majestat drzew, kwiaty, wolność od zgiełku, soczysta majowa zieleń, śpiew ptaków, odpoczywająca wśród traw sarna były tłem naszego 8-kilometrowego spaceru przez las. Rajd prowadziła Elżbieta Wiktor. Wszyscy dotlenieni wróciliśmy do Białegostoku.

Barbara Łojewska

Celem naszej wędrówki przez białostockie parki Planty – Park Konstytucji 3 Maja – Zwierzyniec – Opera  Podlaska było rozpoznawanie kwiatów wiosennych i szukanie kamiennych rzeźb. Z kwiatów łąkowych widzieliśmy kokorycz, ziarnopłon wiosenny, złoć, zawilce białe i żółte, krokusy. W salonie ogrodowym Pałacu Branickich są nasadzenia kwiatów sezonowych: stokrotki, hiacynty, narcyzy, prymule, niezapominajki, tulipany. Pan Piotr Pytasz w różnych miejscach umieścił  kamienne twarze, na naszej trasie widzieliśmy ich 12 szt.

Tym razem mieliśmy dwie przewodniczki PTTK Izę Walentynowicz i Hanię Wiatrowską, które doskonale podzieliły się przekazywaniem nam wiedzy przyrodniczej i historycznej.

Barbara Łojewska

Nasza grupa turystyczna wzięła udział w świętowaniu ocalenia Lasu Turczyńskiego. Przeszliśmy żółtym szlakiem  trasę 4,5 km z Księżyna przez Turczyn na Nowe Miasto. Wzięliśmy udział w pikniku zorganizowanym przez stowarzyszenie Okolica; były odczytane fragmenty Decyzji Ministra Klimatu i Środowiska, animacje taneczne, zdjęcia z myszką Miki.  Działania społeczników na rzecz ochrony Lasu Turczyńskiego są na stronie ratujlas.pl  i na fb

Spacer prowadziła Iza Walentynowicz, wszyscy wrócili do domów dotlenieni i zadowoleni.

Barbara Łojewska

GALERIA

Kulig Uniwersytecki  dnia  20.01.2019 r.

Wsiadając do autokaru wiedzieliśmy, że jest śnieg i odpowiednia temperatura. Na miejscu w czekały na nas sanie. Przejażdżka wśród masztowych świerków Puszczy Knyszyńskiej była urocza. Na biesiadzie uraczyliśmy się grzańcem, herbatą, bigosem. Ognisko radośnie paliło się, ale niestety parę kiełbasek spadło do ognia – musimy wprawić się w nadziewaniu jej na patyki. Były wspólne tańce i śpiewy, rozmowy, spacery po rozległej posesji. Zaprzyjaźnił się z nami zabłąkany pies.

Pełni wrażeń wróciliśmy z Bobrowej Doliny do Białegostoku.

Notowała Barbara Łojewska

GALERIA

W ponad 50-osobowym gronie Koło PTTK Senior uroczyście obchodziło swoje 10-lecie. Autokarem dojechaliśmy do Krasnego, a następnie przeszliśmy do hotelu „Pięć Dębów” w Supraślu. Po spacerze przez Puszczę Knyszyńska rozpoczęła się część oficjalna.

Wśród zaproszonych gości byli:

– Izabela Walentynowicz i Hanna Wiatrowska – przedstawicielki Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku,

– Alicja Temler i Zofia Stanisławska – poprzednio prowadzące Koło PTTK Senior,

– Alicja Wysocka z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku,

 – Bożena Mucha, Adam Mucha i Nina Pietuchowska reprezentowali klub Mozaika.

 Zaproszeni goście zostali przywitani przez prowadzącą część oficjalną uroczystości, szczególnie ciepło powitana była inicjatorka i założycielka Koła PTTK Senior Alicja Temler oraz następna prezes Koła Zofia Stanisławska.

Teresa Pruciak, aktualna prezes Koła PTTK Senior, przedstawiła prezentację działalności Koła ilustrowaną licznymi zdjęciami z wypraw pieszych i autokarowych. Wśród uczestników spotkania pojawiły się wspomnienia i żywe reakcje.

Następnym punktem części oficjalnej było wręczenie dyplomów PTTK za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa oraz przekazanie upominków dla 15 najaktywniejszych członków Koła.

Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach wyrazili radość, podzielili się refleksjami i wspomnieniami, życzyli dalszej równie owocnej pracy Koła.

Część konsumpcyjna uroczystości odbyła się na zewnątrz. Żurek, bigos i kiełbaski smakowały wyśmienicie.  Radosnym śpiewom przy ognisku wprost nie było końca.

 Cieszymy się ze wspólnego świętowania w tak licznym gronie, na długo zachowamy wspomnienia, okolicznościowy znaczek 10-lecia, czapeczki i daszki będziemy nosić na wszystkich naszych następnych rajdach, torby posłużą na zakupy, dyplomy znajdą się w domowych archiwach, najaktywniejsi członkowie będą reklamować Wschodzący Białystok.

Organizację jubileuszu 10-lecia Koła PTTK Senior finansowo wsparli: Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku, Informacja Turystyczna i Wschodzący Białystok. Dziękujemy naszym sponsorom.

Barbara Łojewska

Wycieczka turystyczna koła Senior Druskienniki w zimowo – świątecznej szacie dnia  12.01.2019 r.

Veisiejai – tu  przez cztery miesiące w 1885r. pracował Ludwik Zamenhof, lekarz z dyplomem popadł w konflikt z miejscowym znachorem, a po nocach pracował nad gramatyką języka esperanto zużywając 3 funty świec tygodniowo.  Pomnik Zamenhofa odsłonięto w 1998 r.

Park Grutas – kosztem 150 tys. EUR sprowadzono ze wszystkich miast Litwy pomniki z okresu sowieckiej dominacji. Wysokość pomnika Lenina była wprost proporcjonalna do wielkości miejscowości. Na terenie Litwy działała partyzantka komunistyczna, która w czasie wojny walczyła z niemieckim okupantem, a w czasie pokoju z oporną ludnością. Litewski odpowiednik „Prawdy” miał tytuł TIESA.

Muzeum leśne – rzeźby zwierząt i postacie z litewskich bajek.

Druskienniki – odkryte przypadkowo przez miejscowego chłopca, który owrzodzone nogi obmywał w źródełku. W 1794r. Stanisław August Poniatowski nadał Druskiennikom status miejscowości leczniczej, a w  1837r. car Mikołaj I – tytuł uzdrowiska.

Mikołaj Konstanty Ciurlionis [1875 – 1911] – kompozytor, malarz, prekursor symbolizmu. W czterech drewnianych domach muzealnych są eksponowane: 1) zdjęcia z życia rodzinnego, 2) pokoje: rodziców i gościnny, 3) pracownia artysty, 4) obrazy i muzyka artysty.

Wszystkie widziane przez nas miejsca wspaniale prezentowały się w czapach ze śniegu. Świąteczne dekoracje Druskiennik zachwycały nas, szczególnie ogromna choinka z koroną na szczycie i choinki reklamujące różne firmy.

Dziękujemy Izie Walentynowicz, która jak zwykle z ogromnym zaangażowaniem, przekazała nam masę informacji  na temat zwiedzanych miejsc.

Notowała Barbara Łojewska

GALERIA

Zarząd Klubu

Klub Turystyczny „SENIOR” przy Regionalnym Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Białymstoku.

Na walnym Zgromadzeniu w dniu 16 maja 2022 r. został wybrany zarząd Klubu, w skład którego wchodzą:

Prezes Klubu Turystycznego „SENIOR” – Krystyna Kulesza, tel. 505 628 251, e-mail: k.kulesza7@wp.pl

Wiceprezes – Elżbieta Wiktor, tel. 691 485 050

Sekretarz – Teresa Pruciak

Skarbnik – Barbara Łojewska

Członek – Janusz Krasiński

0
Tylu członków liczy Klub

Galeria zdjęć